Trening ogólnorozwojowy

Trening ogólnorozwojowy nakierowany jest na pobudzenie wszystkich grup mięśniowych w naszym ciele. Polecany jest dla osób, które dopiero zaczynają swoja przygodę na siłowni, wracają do aktywności po kontuzji lub zależy im na ogólnym wzmocnieniu swojego ciała. W trakcie treningu wykonywane są ćwiczenia wielostawowe, jak i izolowane. Chodzi o to, aby pracowały wszystkie partie mięśni w swoim ciele. Najlepsze efekty przynosi wykonywany 3-4 razy w tygodniu.

Zalety treningu ogólnorozwojowego

Nie wszystkie osoby, które przychodzą na siłownię, mają za swój główny cel rozwój masy mięśniowej czy odchudzanie. Ogromna część chce ćwiczyć przede wszystkim po to, by poprawić swój ogólny stan zdrowia i mieć więcej energii. Ćwiczenia fizyczne wpływają również na obniżenie stresu i poprawę koordynacji ruchowej. Ćwiczenia wzmacniające są także bardzo ważne, gdy rozpoczynasz swoją przygodę ze sportem. Wzmocnisz w ten sposób swój organizm i przygotujesz go do innych rodzajów treningu.

trening ogólnorozwojowy z odważnikami kettlebell

Dla osób, które cenią sobie bardziej wspomniane wcześniej zalety najlepszym rozwiązaniem będzie trening personalny uwzględniający ćwiczenia ogólnorozwojowe. Trening tego typu to świetna opcja dla osób, które chcą być w formie.

Ćwiczenia ogólnorozwojowe

Trening ogólnorozwojowy jak sama nazwa wskazuje ma na celu nasz wielopłaszczyznowy rozwój. Dlatego mocny nacisk podczas treningu tego rodzaju powinniśmy położyć na naukę wzorców ruchowych i doskonalenie techniki ćwiczeń. W przeciwieństwie do treningu kulturystycznego intensywność i obciążenie treningowe będzie miało w tym przypadku drugorzędne znaczenie. Najbardziej popularnym systemem treningu ogólnorozwojowego jest wykonywanie treningu 3 razy w tygodniu. Pomiędzy, którymi uwzględniamy minimum 1 dzień przerwy. Tego rodzaju ćwiczenia mają za cel wzmocnić nasze ścięgna i stawy oraz przygotować nas do bardziej intensywnych treningów.

Zaleca się. aby początkowo ćwiczenia z obciążeniem w przypadku treningu ogólnorozwojowego były wykonywane na maszynach izolowanych. Natomiast złożone i funkcjonalne ruchy wykonujemy z ciężarem własnego ciała. W kolejnych etapach zastępujemy maszyny izolowane wolnymi ciężarami. 

Trening ogólnorozwojowy powinien uwzględniać ćwiczenia siłowe, funkcjonalne, zwinnościowe oraz plyometryczne, wytrzymałościowe o umiarkowanej intensywności. Najlepiej aby poprawność ćwiczeń była skontrolowana przez trenera personalnego, pomoże nam to zmniejszyć ryzyko kontuzji oraz osiągać zamierzone efekty.

przysiad z piłką lekarską w trakcie treningu personalnego

 

Plan treningowy

Jako trener personalny w czasie zajęć ogólnorozwojowych staram się łączyć elementy różnych systemów treningowych w celu zmaksymalizowania efektów oraz przełamania rutyny w ćwiczeniach. Z doświadczenia wiem, że takie podejście do tematu najbardziej procentuje w postaci systematyczności oraz efektów moich podopiecznych. Ponadto dla każdego mojego podopiecznego przygotowuje odpowiedni plan treningu, aby w czasie każdej sesji aktywizować wszystkie partie ciała.

Gama ćwiczeń jakie wykonujemy podczas treningów personalnych mających na celu ogólny rozwój jest bardzo duża. Bardzo ważne są ćwiczenia złożone, które aktywizują największe partie mięśni. Wykonujemy je obok ćwiczeń izolowanych. Poniżej przedstawiam niektóre z nich:

Przysiady TRX

Dla osób które nigdy nie miały styczności z treningiem w siłowni. Z pewnością pomoc przy wykonaniu tego podstawowego wzorca ruchowego w postaci taśmy podwieszanej bardzo ułatwia jego prawidłowe wykonanie. Zasady tego ćwiczenia są takie jak przy klasycznym przysiadzie z tym, że posługujemy się siłą naszych rąk dzięki czemu przygotowujemy nasze stawy kolanowe do dużo większych obciążeń. Przede wszystkim jest to ćwiczenie na mięśnie ud.

Rozpiętki na maszynie butterfly

Tak jak pisałem początkowo obciążenie wykorzystujemy tylko przy ćwiczeniach izolowanych, pomaga to wyrobić czucie mięśniowe oraz opanować prawidłową technikę.

Wykroki w miejscu

Najłatwiejsza forma tego ćwiczenia, początkowo robimy je bez obciążenia, w miejscu. Następnie to treningu wykorzystujemy hantle.

Wyciskanie na maszynie typu hammer

Nauka prawidłowego ruchu oraz czucia mięśniowego przy wykonywaniu tego ćwiczenia zaprocentuje poprawnym wykonywaniem go na ławce płaskiej z wolnym ciężarem. Największą zaletą maszyn izolowanych jest to, że wyznaczają nam prawidłowy tor ruchu.

Wypychanie nóg na suwnicy

Jeśli nie jesteśmy w stanie zrobić prawidłowego przysiadu warto jest w początkowym etapie treningu zastąpić go tym ćwiczeniem, mamy tutaj możliwość większej manipulacji ciężarem. Jeśli przy przysiadach TRX bolą nas kolana lub ciągniemy zbyt mocno rękami warto jest rozpocząć trening nóg od wypychania na suwnicy, gdy nasze kolana i mięśnie będą wzmocnione możemy przejść do bardziej złożonych ćwiczeń. Jest to świetna opcja dla osób otyłych.

Przypominam, że każdy rodzaj aktywności fizycznej powinien być poprzedzony rozgrzewką, a po zakończeniu ćwiczeń rozciąganiem.

Trening ogólnorozwojowy w Warszawie

Jeśli zaczynasz przygodę z ćwiczeniami fizycznymi serdecznie polecam skontaktować się z trenerem personalnym. Nauczy Cię on jak prawidłowo wykonywać ćwiczenia i dobierać ich intensywność.

Odpowiednia siłownia w Warszawie? Znalezienie miejsca na pewno nie będzie problematyczne, ponieważ tego rodzaju trening można wykonać na każdej siłowni, a w Warszawie są one na każdym rogu.

Jeśli chce umówić się ze mną na personalny trening ogólnorozwojowy to zapraszam do sieci siłowni Zdrofit na warszawskim Mokotowie i Wilanowie.

trener personalny warszawa amadeusz majcher

Witaj, nazywam się Amadeusz Majcher. Jestem certyfikowanym trenerem personalnym oraz dietetykiem. Potrzebujesz pomocy w treningu, chcesz schudnąć, poprawić swoją sylwetkę lub zwiększyć masę mięśniowa?

Zapraszam na treningi w Warszawie na Mokotowie i Wilanowie. Zadzwoń do mnie lub wyślij wiadomość email.

Zobacz pozostałe rodzaje treningów

Kontakt z trenerem personalnym

Amadeusz Majcher

amadeusz majcher trener personalny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *