Trening z korekcją wad postawy

Trening z korekcją wad postawy przeznaczony jest dla osób, które skarżą się na bóle pleców i zauważają problemy w prawidłowej sylwetce. Głównie wynika to z charakteru pracy i trybu życia, czyli wielu godzin spędzonych przed komputerem i małą aktywnością fizyczną.

[toc]

Zalety treningu z korekcją wad postawy

Zestaw ćwiczeń korekcyjnych wykonywanych pod okiem trenera personalnego powinien być ukierunkowany na wzmocnienie mięśni grzbietu oraz rozciąganie i wzmacnianie mięśni klatki piersiowej. Nie bez znaczenia są również codzienne nawyki i świadome utrzymywanie wyprostowanej pozycji. Trening z korekcją wad postawy pozwala nam cieszyć się życiem. W ten sposób pozbędziemy się dyskomfortu i odkryjemy nową jakość życia.

Poprawa wad postawy pozytywnie wpływie na:

 • Bardziej estetyczny wygląd sylwetki
 • Wzrost siły
 • Zniwelowanie bólu wynikających z wady np. Bóle pleców
 • Regulacja gospodarki hormonalnej!
 • Pogłębianie deficytu kalorycznego

Skąd biorą się wady postawy?

Wady postawy to obecnie plaga, bardzo wiele osób boryka się obecnie z tym problemem. Zjawisko to jest obecnie bardzo powszechne a jego podłoża bardzo często są tożsame z otyłością. Brak aktywności oraz siedzący tryb życia prowadzą do skrzywień kręgosłupa czy zaokrąglenia pleców. Sam nieestetyczny wygląd to nie jedyny problem. Wady postawy bardzo często prowadzą do bólu czy dyskomfortu w życiu codziennym a nawet mogą wpływać na nasze samopoczucie i poziom hormonów!

Te rzeczy mają znaczący wpływ na całe nasze życie dlatego nie wolno ich bagatelizować. Dla przykładu garbienie się powoduje spadek pewności siebie i poziomu testosteronu w dłuższej perspektywie czasu może prowadzić nawet do depresji. Całe szczęście w wielu przypadkach wad postawy nie musimy od razu uważać się do ortopedy zabiegowego, wystarczy dobrze dobrany plan ćwiczeń. Pomocne w tym przypadku mogą okazać się zajęcia indywidualne z trenerem personalnym, co obecnie nie jest zarezerwowane tylko dla celebrytów a w dużych miastach jak np. Warszawa jest bardzo popularne. Trener osobisty pokaże nam jak prawidłowo ćwiczyć po to by skorygować wady postawy. Oczywiście trener personalny nie jest lekarzem i nie będzie w stanie pomóc nam w trudnych przypadkach – w takim wypadku należy skontaktować się ze specjalistą, niemniej jednak wiele dysfunkcji jesteśmy w stanie skorygować ćwiczeniami.

Jak wygląda trening i ćwiczenia wad postawy?

ajczęstsza spotykaną wadą postawy jest fikoza czyli tzw. okrągłe plecy. Charakteryzuje się odstającymi łopatkami oraz zapadniętą klatka piersiową i wysuniętymi barkami do przodu, wynika z siedzącego trybu życia. Pocieszające jest jednak to, że ćwiczenia z trenerem personalnym w większości przypadków wystarcza do skorygowania owej wady. W trakcie treningów osobistych powinniśmy wykonywać specjalny zestaw ćwiczeń mający na celu wzmocnienie osłabionych mięśni górnej części pleców oraz rozciągnięciu skończonych i spiętych mięśni klatki piersiowej, przedniego aktonu barków oraz prostymi brzucha – co jednak nie idzie w parze z tym że są one silne – wręcz przeciwnie są również osłabione.

Ćwiczenia na okrągłe plecy

Rozciągające-wzmacniające klatkę piersiową:

 • Głębokie pompki na taśmie trx,
 • Rozpiętki na ławce płaskiej,
 • Pompki na poręczach,
 • Wyciskanie hantli na ławce płaskiej leżąc,
 • Przenoszenie hantli nad głowę,
 • Agrafka.

Wzmacniające mięśnie grzbietu:

 • Wiosłowanie sztangą,
 • Przyciąganie drążka do brzucha na wyciągu poziomym,
 • Ściąganie drążka do klatki piersiowej na wyciągu pionowym,
 • Odwrotne rozpiętki,
 • Wiosłowanie hantlą w opadzie tułowia.

Rozciąganie mięśni brzucha – kładziemy się na brzuchu na macie, dłonie ustawiamy jak najbliżej bioder i staramy się unieść korpusu jak najwyżej nie odrywając bioder od ziemi, staramy się za każdym razem pogłębić ten ruch i wytrzymać kilka sekund w takiej pozycji.

Trening w przypadku lordozy

To kolejna bardzo powszechna wada postawy, polega na wycięciu kręgosłupa do przodu, co powoduje wysunięcie bioder i brzucha, charakteryzuje się osłabieniem taśmy przedniej – słabe i rozciągnięte mięśnie brzucha oraz przykurczone taśmy tylnej – pospinany prostownik grzbietu, dwugłowe uda.

Wiele przypadków lordozy nie wymaga zabiegów chirurgicznych, a dobrze dostosowany i sumiennie wykonywany plan treningowy daje olbrzymie rezultaty. Jeśli nie wiesz jak zacząć lub brakuje Ci motywacji, koniecznie rozważ współpracę z trenerem osobistym. Na treningu personalnym dowiesz się jakie ćwiczenia i w jaki sposób wykonywać, ponadto stała opieka trenerska to gwarancja najlepszych efektów.

Przykładowe ćwiczenia korygujące lordozę

Wzmocnienie i rozciągnięcie taśmy tylnej:

 • Rozciąganie – postaraj się usiąść z nogami wyprostowanymi a dłońmi dotknąć stop, nie zaginając kolan, staraj się pogłębiać skłon i wytrzymać w punkcie granicznym kilka sekund. Jeśli ćwiczysz z trenerem indywidualnym pomoże Ci on pogłębić zejście,
 • Martwy ciąg sumo, klasyczny lub na prostych nogach,
 • Przysiad klasyczny,
 • Dzień dobry,
 • Skłony na ławeczce rzymskiej.

Wzmocnienie mięśni brzucha:

 • Plank,
 • Podciąganie kolan do klatki piersiowej w zwisie,
 • Spięcia brzucha.

Poprawa wad postawy z trenerem personalnym w Warszawie

W stolicy bardzo wielu trenerów osobistych oferuje swoje usługi, jednakże korekcja wad postawy wymaga pomimo, że nie jest bardzo skomplikowana to specjalistycznej wiedzy, dlatego nie warto decydować się na „jakiegokolwiek” trenera, w końcu powierzamy danej osobie swoje zdrowie. Polecam sprawdzić kilku trenerów indywidualnych zanim zdecydujemy się na wejście z kimś w stałą współpracę.

Obecnie rynek fitness bardzo mocno się rozwija dlatego znalezienie odpowiedniej osoby jest możliwe, ponieważ na rynku oprócz amatorów jest też wielu specjalistów.

trener personalny warszawa amadeusz majcher

Witaj, nazywam się Amadeusz Majcher. Jestem certyfikowanym trenerem personalnym oraz dietetykiem. Potrzebujesz pomocy w treningu, chcesz schudnąć, poprawić swoją sylwetkę lub zwiększyć masę mięśniowa?

Zapraszam na treningi w Warszawie na Mokotowie i Wilanowie. Zadzwoń do mnie lub wyślij wiadomość email.

Zobacz pozostałe rodzaje treningów

Kontakt z trenerem personalnym

Amadeusz Majcher

amadeusz majcher trener personalny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *