Trening personalny w plenerze

Ostatnio coraz większą popularnością cieszą się zajęcia z trenerem personalnym w plenerze. Ten rodzaj treningu jest świetnym urozmaiceniem dla osób, które na co dzień ćwiczą na siłowni. Dodatkowo zmiana otoczenia bardzo fajnie przełamuje rutynę, plus pozwala nam cieszyć się łonem natury i świeżym powietrzem, łapać promienie słoneczne. Bardzo dobrze sprawdzi się w przypadku osób ćwiczących w parze.

Trening na świeżym powietrzu

Ćwiczenia na świeżym powietrzu znane są od dawna za granicą, w Kalifornii kulturyści dźwigają ciężary w promieniach słońca, możemy to zobaczyć na filmie Iron Pumping z Arnoldem Schwarzeneggerem. Ćwicząc na świeżym powietrzu łączymy przyjemne z pożytecznym, kształtujemy sylwetkę i dotleniamy cały organizm. Niestety ze względu na klimat, treningi personalne na powietrzu zazwyczaj nie są prowadzone całorocznie, ponieważ grozi to przeziębieniem. Dlaczego warto wybrać trening na powietrzu?

Zalety treningu na świeżym powietrzu

Ćwiczenie na zewnątrz pozwalają nam oszczędzić czas na dojazdy (jeśli mamy miejsce do ćwiczeń bliżej niż siłownię). Jako trener znający potrzeby osób mieszkających w Warszawie twierdzę, że do największych zalet ćwiczeń wykonywanych na świeżym powietrzu należy: 

 • Możliwość dotlenienia organizmu – co jest korzystne dla warszawiaków, którzy cały dzień spędzają za biurkiem i mało przebywają na świeżym powietrzu. Treningi personalne prowadzone na zewnątrz pozwalają na połączenie aktywności fizycznej z przebywaniem na świeżym powietrzu co bardzo dobrze wpływają na nasze samopoczucie i pozwala czuć się młodziej,
 • Przebywając w zamkniętym pomieszczeniu nie dostarczamy naszemu organizmowi odpowiedniej ilości witaminy D, która pozytywnie wpływa na nasze stawy, kości, wzrok i libido. Zajęcia z trenerem pozwolą nam nałapać witaminy D oraz pięknie się odpalić,
 • Trening na siłowni czy na powietrzu to zawsze poprawa wydolności Twojego organizmu,
 • Jeśli na co dzień trenujemy w klubie fitness to trening na zewnątrz pomoże nam utrzymać wysoki poziom motywacji i przełamać rutynę. Ponadto na zewnątrz mamy całkiem inne poczucie czasu i trening mija szybciej.

Jak przebiegają ćwiczenia na powietrzu

Zazwyczaj w trakcie zajęć personalnych, które odbywają się na dworze, przeprowadza się ćwiczenia z ciężarem własnego ciała lub treningi TRX czy funkcjonalne. Pomocą w treningu mogą się okazać, drzewa, konary czy nawet ławki w parku, wszystko jest kwestią wyobraźni instruktora.

ćwiczenia na świeżym powietrzu

Na tego rodzaju treningach zazwyczaj przeprowadzana są ćwiczenia interwałowe lub rozciągające. Niestety wykonanie treningu siłowego jest w polskich warunkach utrudnione, bo siłowni na powietrzu jest dość mało. Na szczęście instalacji sukcesywnie przybywa. Dzięki temu łatwiej jest zrealizować przyjęty wspólnie plan treningowy.

Warto podkreślić, że Street workout będący rodzajem kalisteniki jest formą treningu w plenerze. Jak wiadomo kalistenika to rodzaj treningu oporowego, dlatego też jest ona świetnym stymulantem hipertrofii. Oznacza to tyle, że trenując poza siłownią możemy jak najbardziej budować masę mięśniowa.

Pojęcie trening na powietrzu jest więc bardzo płynne i kryterium wyróżnienia tego rodzaju aktywności jest miejsce jej wykonywania, w tym przypadku może być to park, ogródek czy las. Poza siłownią z powodzeniem możesz przeprowadzić trening funkcjonalny, ale też trening kalisteniczny.

Sprzęt wykorzystywany do treningu

Jeśli mamy dostęp do siłowni na świeżym powietrzu, to na dworze zrobimy wszystkie ćwiczenia, jeśli natomiast musimy sobie radzić z przedmiotami, które znajdziemy na dworze to sprawa robi się troszkę bardziej skomplikowana, niemniej jednak jeśli trener personalny ma duża wyobraźnie to jesteśmy w stanie przetrenować bardzo dobrze całe ciało. Pomocne przy treningu outdoorowym będą: 

 • Uchwyty do pompek,
 • Worki bułgarskie,
 • Taśmy TRX,
 • Kettlebell,
 • Maty,
 • Gumy oporowe, mini bandy,
 • Stoper.

Przykładowe aktywności podczas treningu

Wybór ćwiczeń, które będziemy wykonywać zależy w dużej mierze od warunków jakie zastaniemy. Rodzaj aktywności dostosujemy do Twoich potrzeb i możliwości. Polecam być przygotowany i mieć ze sobą sprzęt, który pomoże nam wykonać trening efektywnie.

Poniżej przedstawię kilka aktywności, które jako trener osobisty przeprowadzam na zajęciach w Warszawie. Oczywiście treningi outdoorowe jeśli prowadzę to tylko w porze letniej po wcześniejszej konsultacji z podopiecznymi.

 • Pompki na poręczach/uchwytach z różnymi wariantami i sposobami progresji treningowej,
 • Podciąganie, czasem pomocny w podciąganiu może okazać się zwykły konar drzewa,
 • Interwały z battle rope zaczepionym o drzewo,
 • Burpees.

Wybór ćwiczeń jakie będziemy wykonywać na treningu outdoorowym zależny jest od rodzaju aktywności, czyli systemu treningowego jaki obecnie realizujemy. 

Jak znaleźć trenera osobistego do treningu na powietrzu?

Zazwyczaj najlepiej znaleźć w internecie trenera personalnego, który nam odpowiada i zapytać go o to jak wyglądają i gdzie są prowadzone przez niego zajęcia outdoorowe. Druga opcja jest rozmowa z trenerem personalnym na jednej z warszawskich siłowni i spytaj go, czy jest możliwość przeprowadzenia treningów na świeżym powietrzu. Jeśli tak, to wtedy wystarczy tylko ustalić cenę oraz termin.

Polecam treningi w plenerze, ponieważ pora wiosenno-letnia jest dla tego typu aktywności idealna i niesie ze sobą bardzo wiele dodatkowych korzyści. Oczywiście jeśli stężenie smogu, które ostatnio Warszawa odnotowuje jest zbyt wysokie, trener osobisty powinien nam kategorycznie odradzić aktywność na zewnątrz z racji tego, że jest to bardzo niekorzystne dla naszego zdrowia. Zapraszam na wspólne treningi.

Gdzie w Warszawie można ćwiczyć w plenerze?

Dużym plusem jest to, że plan miasta Warszawa został tak zagospodarowany, że znajdziemy tutaj całą masę parków oraz terenów zielonych gdzie możemy trenować. Osobiście z racji na odległości w Warszawie, treningi personalne prowadzę w plenerze w okolicach Mokotowa, Sadyby lub Wilanowa ewentualnie Kabat. Dalsze przemieszczanie się jest bardzo czasochłonne.

trener personalny warszawa amadeusz majcher

Witaj, nazywam się Amadeusz Majcher. Jestem certyfikowanym trenerem personalnym oraz dietetykiem. Potrzebujesz pomocy w treningu, chcesz schudnąć, poprawić swoją sylwetkę lub zwiększyć masę mięśniowa?

Zapraszam na treningi w Warszawie na Mokotowie i Wilanowie. Zadzwoń do mnie lub wyślij wiadomość email.

Zobacz pozostałe rodzaje treningów

Kontakt z trenerem personalnym

Amadeusz Majcher

amadeusz majcher trener personalny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *