Treningi personalne w plenerze

Trening na świeżym powietrzu

Ostatnio coraz większą popularnością cieszą się zajęcia z trenerem personalnym w plenerze. Ten rodzaj treningu jest świetnym urozmaiceniem dla osób które na co dzień ćwiczą na siłowni. Zmiana otoczenia bardzo fajnie przełamuje rutynę plus pozwala nam cieszyć się łonem natury i świeżym powietrzem, łapać promienie słoneczne. Treningi w plenerze znane są od dawna za granicą, w Kalifornii kulturyści dźwigają ciężary w promieniach słońca, możemy to zobaczyć na filmie Iron Pumping z Arnoldem Schwarzeneggerem. Ćwicząc na świeżym powietrzu łączymy przyjemne z pożytecznym, kształtujemy sylwetkę i dotleniony mózg. Niestety ze względu na klimat treningi personalne w plenerze zazwyczaj nie są prowadzone całorocznie ponieważ grozi to przeziębieniem.  

Opis

  Trening w plenerze to rodzaj aktywności na świeżym powietrzu. Zazwyczaj w trakcie zajęć personalnych, które odbywają się na dworze przeprowadza się ćwiczenia z ciężarem własnego ciała lub treningi trx czy funkcjonalne. Pomocą w treningu mogą się okazać, drzewa, konary czy nawet ławki w parku, wszystko jest kwestia wyobraźni trenera personalnego. Na tego rodzaju treningach zazwyczaj przeprowadzana sa ćwiczenia interwałowe lub rozciągające. Niestety wykonanie treningu siłowego jest w polskich warunkach nie za bardzo możliwe bo nie istnieją solone na świeżym powietrzu. Warto podkreslic ze Street workout będący rodzajem kalisteniki jest forma treningu w plenerze. Jak wiadomo kalistenika to rodzaj treningu oporowego dlatego też jest ona świetnym stymulantem hipertrofii. Oznacza to tyle, że trenując w plenerze możemy jak najbardziej budować masę mięśniowa. Pojęcie trening w plenerze jest więc bardzo płynne i kryterium wyróżnienia tego rodzaju aktywności jest miejsce jej wykonywania, w tym przypadku może być to park, ogródek czy las. Jako trening w plenerze możemy uznasz trening funkcjonalny ale też trening kalisteniczny jeśli są wykonywane na dworze(outdoor)  

Zalety treningu w plenerze

  Ćwiczenie na dworze pozwalają nam oszczędzić czas na dojazdy (jeśli mamy miejsce do ćwiczeń bliżej niż siłownie). Jako trener personalny znający potrzeby osób mieszkających w Warszawie twierdze, że do największych zalet treningu wykonywane na świeżym powietrzu należy:  

 • Możliwość dotlenienia organizmy oraz oddychania świeżym powietrzem – co jest korzystne dla warszawiaków którzy cały dzień spędzają za biurkiem i mało przebywają na świeżym powietrzu. Treningi personalne na świeżym powietrzu pozwalają na połączenie aktywności fizycznej z przebywaniem na świeżym powietrzu co bardzo dobrze wpływają na nasze samopoczucie i pozwala czuć sie młodziej
 • Przebywając w zamkniętym pomieszczeniu nie dostarczamy naszemu organizmowi odpowiedniej ilości witaminy D, która pozytywnie wpływa na nasze stawy, kości, wzrok i libido. Zajęcia z trenerem personalnym na dworze pozwolą nam nałapać witaminy D oraz pięknie się odpalić
 • Jeśli na co dzień trenujemy w klubie fitness to trening na zewnątrz pomoże nam utrzymać wysoki poziom motywacji i przełamać rutynę ponadto na zewnątrz mamy całkiem inne poczucie czasu i trening mija szybciej

 

Sprzęt wykorzystywany do treningu w plenerze

  Jeśli mamy dostęp do siłowni na świeżym powietrzu to na dworze zrobimy wszystkie ćwiczenia, jeśli natomiast musimy sobie radzić z przedmiotami które znajdziemy na dworze to sprawa robi się troszkę bardziej skomplikowana, niemniej jednak jeśli trener personalny ma duża wyobraźnie to jesteśmy w stanie przetrenować bardzo dobrze całe ciało. Pomocne przy treningu outdoorowym będą:  

 • Uchwyty do pompek
 • Worki bułgarskie
 • Taśmy TRX
 • Kettlebell
 • Maty
 • Gumy oporowe, mini bandy
 • Stoper

 

Przykładowe aktywności podczas treningu w plenerze

  Wybór ćwiczeń które będziemy wykonywać w plenerze zależy w dużej mierze od warunków jakie zastaniemy. Polecam być przygotowany i mieć ze sobą sprzęt, który pomoże nam wykonać trening efektywnie. Poniżej przedstawię kilka aktywności, które jako trener personalny przeprowadzam na zajęciach w plenerze w Warszawie. Oczywiście treningi outdoorowe jeśli prowadzę to tylko w porze letniej po wcześniejszej konsultacji z podopiecznymi.

 • Pompki na poręczach/uchwytach z różnymi wariantami i sposobami progresji treningowej
 • Podciąganie, czasem pomocny w podciaganiu może okazać się zwykły konar drzewa
 • Interwały z battle rope zaczepionym o drzewo
 • Burpees

  Wybór ćwiczeń jakie będziemy wykonywać na treningu personalnym outdoorowym zależny jest od rodzaju aktywności czyli systemu treningowego jaki obecnie realizujemy.  

Gdzie w Warszawie można ćwiczyć w plenerze

  Dużym plusem jest to, że plan miasta Warszawa został tak zagospodarowany, że znajdziemy tutaj całą masę parków oraz terenów zielonych gdzie możemy trenować. Osobiście z racji na odległości w Warszawie, treningi personalne prowadzę w plenerze w okolicach Mokotowa, Sadyby lub Wilanowa ewentualnie Kabat. Dalsze przemieszczanie się jest bardzo czasochłonne. Niemniej jednak w inny miejscach Warszawy trenerzy personalni prowadzą treningi outdoorowe.  

Ćwiczenia w plenerze z trenerem personalnym w Warszawie.

  Oczywiscie, w przypadku treningu na swierzym powietrzu znalezienie trenerem personalnego wyglada trochę inaczej bo przecież nie będziemy chodzić do parku czekać czy akurat nie ma tam jakiegoś trenera. Zazwyczaj najlepiej znaleźć w internecie trenera personalnego, który nam odpowiada i zapytać go o to jak wyglądają i gdzie są prowadzone przez niego zajęcia outdoorowe. Druga opcja jest rozmowa z trenerem personalnym na jednej z Warszawskich siłowni i spytaj go czy jest możliwość przeprowadzenia treningów personalnych w świeżym powietrzu. Jeśli tak to wtedy wystarczy tylko ustalić cenę oraz termin.   Polecam treningi personalne w plenerze, ponieważ pora letnia tego typu aktywność niesie ze sobą bardzo wiele dodatkowych korzyści. Oczywiście jeśli stężenie smogu, które ostatnio Warszawa odnotowuje jest zbyt wysokie, trener personalny powinien nam kategorycznie odradzić aktywność na zewnątrz z racji tego, że jest to bardzo niekorzystne dla naszego zdrowia. Zapraszam na wspólne zajęcia indywidualne w plenerze Trener personalny Amadeusz Majcher Warszawa 2018  

Dodaj komentarz