Stretching personalny

Stretching, czyli rozciąganie mięśni powinno być podstawowym elementem każdego treningu. Pozytywnie wpływa na pracę mięśni i ich regenerację. Zwiększa odporność na kontuzję, gibkość i elastyczność mięśni. Regularnie ćwiczysz na siłowni lub w plenerze? Nie możesz zapomnieć o rozciąganiu przed i po treningu. Prawidłowo wykonany stretching pomoże pozbyć się bólu w stawach, a także zwiększy zakres Twoich ruchów.

Zalety stretchingu personalnego

Jeśli chcesz być bardziej gibki, silniejszy oraz zniwelować ryzyko kontuzji spróbuj rozciągania podczas treningu personalnego! Oprócz pozytywnego wpływu na nasza sprawność stretching pozwala nam się wyciszyć i zrelaksować. Ponadto stanowi bodziec adaptacyjny do wzrostu masy mięśniowej. Uwzględniając elementy rozciągające w trakcie treningów personalnych poczujesz zdecydowaną poprawę w wykonywaniu codziennych czynności.

rozciąganie mięśni dwugłowych uda oraz grzebietu

Zalet związanych z rozciąganiem jest bardzo dużo, lecz zależą one w dużej mierze od celu jaki zamierzamy osiągnąć. Jako trener personalny mogę stwierdzić, że do najważniejszych zalet ćwiczeń rozciągających trzeba zaliczyć:

 • Niwelowanie ryzyka kontuzji. Mięsień, który sukcesywnie kurczy się w wyniku treningu siłowego, jeśli nie będzie rozciągany jest bardziej. narażony na kontuzje. Niewątpliwie stretching świetnie temu zapobiega i znacząco ogranicza ryzyko kontuzji,
 • Wzrost siły rozciągającej partii. Mięśnie które są gibkie mogą wygenerować nawet do 30% więcej siły, co pomaga w budowaniu objętości treningowej, która jest głównym faktorem hipertrofii,
 • Zwiększa zakres ruchu, dzięki czemu możemy trenować bardziej skutecznie i poprawnie technicznie,
 • Rozluźnia i niweluje stres,
 • Stanowi bodziec do rozwoju masy mięśniowej,
 • Jest jeden z elementów aktywnej regeneracji, pomaga bardziej intensywnie odpoczywać,
 • Uwzględnianie podczas treningów personalnych ćwiczeń rozciągających przyspiesza utratę tkanki tłuszczowej, ponieważ wpływa na NEAT, czyli spontaniczną aktywność.

rozciaganie miesni naramiennych i tricepsa

Stretching personalny opis

Stretching jest to rodzaj ćwiczeń, których głównym celem jest rozluźnienie mięśni i ścięgien po to, by uelastycznić mięśnie. Przede wszystkim dzięki czemu będzie on silniejszy i bardziej odporny na urazy, a my będziemy dysponować znacznie większym zakresem ruchu.

Rozciąganie polepsza ukrwienie mięśni oraz stanowi formę aktywnej regeneracji. Najlepszym momentem na stretching jest czas po treningu oporowym. Ponieważ pozwoli nam to wygenerować więcej siły i zmniejszyć ryzyko kontuzji. Niewątpliwie inaczej jest w przypadku treningów sztuk walki, w tym przypadku rozciąganie powinno stanowiąc element rozgrzewki. Niestety wiele osób zaniedbuje ten rodzaj aktywności co niestety jest błędem.

rozciąganie pół szpagat

Trening rozciągania jest inspirowany zachowaniami zwierząt, szczególnie drapieżników. Stretching personalny bazuje w dużej mierze na ćwiczeniach statycznych z napięciem izometrycznym. Trener personalny w czasie takiej aktywności pomaga nam utrzymać napięcie mięśniowe i zwiększyć zasięg. Rozciąganie jest jednym z elementów rehabilitacji i pozwala uzyskać sprawność po różnego rodzaju urazach a także stanowi podstawę w profilaktyce dbania o aparat ruchowy.

rozciaganie w celu poprawy mobilności

Ćwiczenia wykonywane podczas personalnego rozciągania

Gamą ćwiczeń rozciągających jest bardzo duża dobór aktywności zależy od naszego celu. Polecam uwzględnić w swoich treningach wszelkiego rodzaju:

 • Skłony,
 • Rozkroki,
 • Zakrocki,
 • Pół szpagaty,
 • Wymachy nóg,

Sprzęt wykorzystywany w trakcie stretchingu personalnego

Oczywiście, do rozciągana wystarczy nam kawałek podłogi i trochę miejsca. Jednakże dlatego nie urozmaicić sobie tego rodzaju aktywności i nie uczynić jej bardziej ciekawą i efektywną? Będąc trenerem personalnym w Warszawie wiem, że moi podopieczni czekają różnego rodzaju firm rozciągania, dlatego też wychodząc naprzeciw ich oczekiwaniom w treningach rozciągających posiłkuje się takimi sprzętami jak:

 • Gumy oporowe,
 • Kettlebell,
 • Maty,
 • Taśmy podwieszane TRX,
 • Stepy,
 • Sztangi.

rozciaganie ramion w pozycji siedzacej

Gdzie w Warszawie można przeprowadzić trening stretchingu personalnego?

Tak jak już pisałem, praktycznie wszędzie. Wystarczy nam kawałek podłogi, mata i trochę miejsca. Dobrym pomysłem jest pomoc trenera personalnego. Obecnie prowadzę treningi w sieci siłowni Zdrofit w Warszawie, ponieważ, znajduje się tu nowoczesny sprzęt i panuje atmosfera pełna motywacji, dla mnie ten klub fitness to najlepszy wybór.

Każdy doświadczony trener personalny ze stolicy, powinien być w stanie pomóc nam w rozciąganiu. Elementy stretchingu są podstawą w przypadku ćwiczeń fizycznych.

Jeśli zaufaliśmy trenerowi, który o rozciąganiu nie ma zielonego pojęcia i uważa to za bezsensownie (faktycznie, w niektórych przypadkach nie jest to priorytet) to najlepiej pomyśleć o zmianie trenera. Jak znaleźć najlepsze dla siebie trenera osobistego znajdziesz poradnik na moim blogu, pomimo tego, że rady tam zastosowane tyczą się Warszawy, to można je dopasować do innych miast.

trener personalny warszawa amadeusz majcher

Witaj, nazywam się Amadeusz Majcher. Jestem certyfikowanym trenerem personalnym oraz dietetykiem. Potrzebujesz pomocy w treningu, chcesz schudnąć, poprawić swoją sylwetkę lub zwiększyć masę mięśniowa?

Zapraszam na treningi w Warszawie na Mokotowie i Wilanowie. Zadzwoń do mnie lub wyślij wiadomość email.

Zobacz pozostałe rodzaje treningów

Kontakt z trenerem personalnym

Amadeusz Majcher

amadeusz majcher trener personalny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *