Trening dynamiczny

Trening dynamiki to bardzo szczególny rodzaj treningu, którego celem jest poprawienie mocy naszych mięśni. Tym samym zwiększa siła eksplozywna naszego organizmu, czyli zdolność do rozwijania maksymalnej siły w krótkim czasie.

Tym samym na krótkim odcinku czasu, ruchy naszego ciała są szybsze, sprawniejsze i efektywniejsze. Trening dynamiczny poprawia nasze osiągi w różnych dyscyplinach sportu, gdzie dynamika odgrywa ogromne znaczenie. Mogą być to sporty biegowe tj. lekkoatletyka, piłka nożna, ręczna, koszykówka, siatkówka i inne.

Trening dynamiczny jakie daje efekty?

Poprawa mocy to aspekt na którym zależy zawodnikom wielu dyscyplin sportowych od piłki nożnej, przez siatkowe i piłkę ręczna po sporty walki, a nawet kulturystkę. Zwiększenie siły eksplozywnej jest wynikiem umiejętności rekrutowania do pracy jednostek motorycznych odpowiedzialnych za jak najszybszy skurcz i rozkurcz mięśnia. Czyli to siła eksplozywna zwiększa na wykonywanie dynamicznych ruchów, poprawia skoczność i nie tylko.  Poprawa dynamiki przełoży się na nasze wyniki sportowe, samopoczucie i pewność siebie.

Najważniejsze korzyści treningu dynamiki:

 • Szybszy bieg,
 • Wyższy wyskok,
 • Większa siła rzut,
 • Większa siła ciosu,
 • Mocniejsze kopnięcie,
 • Poprawę wyników siłowych,
 • Przełamanie stagnacji,
 • Poprawa szybkości i zwinności,
 • Poprawia czas reakcji.

Jak widać trening siły eksplozywnej stanowi bardzo ważny element i warto go uwzględnić w trakcie naszej przygody z siłownią. W nauce podstaw tego rodzaju treningu nieoceniona może okazać się opieka trenera personalnego i skorzystanie z zajęć indywidualnych na siłowni.

Trener osobisty pokaże nam prawidłowa technikę, sposób wykonania oraz przygotuje spersonalizowany zestaw ćwiczeń a także zadba o najwyższy poziom motywacji i mobilizacji. O tym, że trening dynamiki jest bardzo ważny świadczy to, że obecnie praktycznie każdy klub sportowy posiada trenera od przygotowania motorycznego i dynamiki, co przekłada się na wyniki zawodników. Ma na celu zwiększanie zdolności układu nerwowego do jak największego rekrutowania jednostek motorycznych.

Trening dynamiki

Czym charakteryzuje się trening dynamiki?

Metodyka treningowa ukierunkowana na rozwój dynamiki zakłada jak najszybsze wykonanie fazy ekscentrycznej i koncentrycznej przy zachowaniu napięcia mięśniowego. Technika wykonywania ćwiczeń w przypadku tego rodzaju aktywności jest niezwykle ważna, ponieważ jeśli w czasie wykonywania ruchu będziemy szarpać całym ciałem i machać obciążeniem to nie przełoży się to w żaden sposób na poprawę siły i dynamiki, a może skutkować kontuzjami lub urazami.

Podczas treningu dynamiki naszym celem jest wygenerowanie jak największej siły w jak najkrótszym czasie, jest to osiągnięcie jak największego przyrostu siły w możliwie jak najkrótszej jednostce czasowej, czyli generowanie jak największej mocy.

Umiejętność ta bardzo mocno wpływa na wyniki sportowe w wielu dyscyplinach. Poprawa tzw. gwałtownych ruchów przekłada się na sile i moc sportowca. Celem takiego treningu jest zmiana profilu włókien mięśniowych oraz poprawa wytrzymałości ścięgien. Poprawa eksplozywności wynika z poprawy szybkości z jaką nasz układ nerwowy przesyła potencjał czynnościowy do włókien mięśniowych oraz jak dużo jest w stanie rekrutować do pracy. Aby to osiągnąć musimy wywołać maksymalny skurcz tężcowy prowadzący do użycia całej siły jaką dana jednostka motoryczna dysponuje. Zadaniem trenera personalnego jest dobór odpowiednich ćwiczeń oraz sposobów treningowych aby dany efekt osiągnąć.

Oczywiście aby to osiągnąć w początkowej fazie treningu musimy skupić się na zbudowaniu bazy siłowej, aby potem móc ją wykorzystywać możliwie jak najszybciej. Aby zbudować bazę siłową musimy w pierwszej kolejności nauczyć się rekrutować jak największa ilość włókien mięśniowych, a następnie starać się wykonać to jak najszybciej. Ponadto siła eksplozywna to nie tylko dynamika, to także wzmocnienie mięśni, zwiększenie wytrzymałości oraz poprawa kondycji.

Ćwiczenia i metody w treningu dynamicznym

Najlepszym rozwiązaniem jest tutaj skracanie fazy koncentrycznej, czyli szybkości z jaką przyczepy naszych mięśni zbliżają się do siebie. Tego rodzaju trening ma na celu stymulację włókien mięśniowych szybkokurczliwych. Jest to nauka konwertowania siły w moc. Trener osobisty powinien uwzględnić wielopłaszczyznowy rozwój naszej dynamiki. W tym celu możemy bazować na następujących metodach:

 • Metoda stałego napięcia – gdzie pracujemy na CMP rzędu 40-80% i staramy się skracać czas fazy koncentrycznej przy zachowaniu czasu fazy ekscentrycznej,
 • Metoda balistyczna – obciążenia jest dużo mniejsze niż ciężar maksymalny jednakże staramy się jak najszybciej wypchnąć ruch,
 • Metoda oporowa – rozwija siłę oraz możliwości układu nerwowego w końcowej fazie ruchu, ponieważ opór wzrasta wraz z końcem fazy pozytywnej, jest to odwrócenie klasycznego wykonywania ruchu gdzie im bliżej siebie znajdą się nasze przyczepy tym większym potencjałem siłowym dysponujemy. Świetnym rozwiązaniem w tym wypadku są gumy oporowe.
 • Metody plyometryczne – poprawa skoczności i mocy mięśni odpowiedzialnych za wyskok.

Każdą jednostka treningowa powinna zaczynać się od rozgrzewki. Wykonuje się ćwiczenia rozciągające tzw. stretching dynamiczny oraz ćwiczenia, które podniosą tętno. W ten sposób ćwiczenia dynamiczne wykonywane będą bezpiecznie, a rozgrzewka przygotuje organizm do wysiłku. Po zakończeniu jednostki treningowej stosuje się rozciąganie statyczne tzw. stretching statyczny.

Kluczowym elementem oprócz odpowiedniego doboru metod oraz periodyzacji ich wprowadzania jest prawidłowa technika dzięki której będziemy w stanie w pełni wykorzystywać nasz potencjał. Podczas zajęć personalnych, trener osobisty powinien korygować wszelkie błędy i motywować nas do pełnego zaangażowania. To właśnie w gestii trenera indywidualnego leży dopasowanie aktywności do naszych celów ponieważ tenisista będzie w inny sposób rozwijał siłę eksplozywną niż bokser czy ciężarowiec.

Trening dynamiczny z trenerem personalnym w Warszawie

Trenowanie siły eksplozywnej najlepiej wykonywać w dobrze zaopatrzonym klubie fitness lub sali do crossfitu. Do tego rodzaju treningu potrzebujemy odpowiedniej przestrzeni oraz sprzętu, który znajdziemy w tego typu miejscach na mapie Warszawy. Zajęcia z trenerem osobistym nie, są dzisiaj na porządku dziennym i nie stanowią domeny milionerów i celebrytów, tego rodzaju usługi oferują nam praktycznie wszystkie warszawskie siłownie, dlatego znalezienie potencjalnego kandydata teoretycznie nie będzie trudne. Niestety gorzej jest ze znalezieniem odpowiedniej osoby, jak tego dokonać napisałem poradnik. Będąc trenerem personalnym preferuje prowadzenie zajęć indywidualnych w siłowni CityFit przez wzgląd na jakość sprzętu, otwarcie całą dobę oraz świetną lokalizację.

trener personalny warszawa amadeusz majcher

Witaj, nazywam się Amadeusz Majcher. Jestem certyfikowanym trenerem personalnym oraz dietetykiem. Potrzebujesz pomocy w treningu, chcesz schudnąć, poprawić swoją sylwetkę lub zwiększyć masę mięśniowa?

Zapraszam na treningi w Warszawie na Mokotowie i Wilanowie.

Zadzwoń do mnie lub wyślij wiadomość email.

Zobacz pozostałe rodzaje treningów

Kontakt z trenerem personalnym

Amadeusz Majcher

amadeusz majcher trener personalny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *