Jak wybrać trenera personalnego? Czym należy się kierować? Na co zwrócić uwagę? Jeżeli takie pytania kłębią się w Twojej głowie, to świetnie trafiłeś!
Spis treści:
- Wstęp
- Gdzie znaleźć trenera personalnego?
- Jakie cechy powinien posiadać dobry trener personalny?
- Doświadczony trener to dobry trener?
- Trener = motywacja
- Jak to zrobić? – Czyli 6 kroków dzięki którym znajdziesz najlepszego dla siebie trenera personalnego.
- Cena treningu personalnego to nie wszystko
Wstęp
Prawdopodobnie trafiłeś tutaj ponieważ chcesz zacząć swoją przygodę z siłownią a nie wiesz jak to zrobić. Może zacząłeś ćwiczyć z trenerem personalnym, który nie sprostał Twoim oczekiwaniom. Niestety wybór osoby , która pomoże nam osiągnąć wymarzoną sylwetkę nie jest prostą sprawą. W końcu z jednej strony trener powinien dysponować odpowiednią wiedzą, a z drugiej powinniśmy się z nim dobrze dogadywać. Będziemy się z nim spotykać kilka razy w tygodniu, więc dobrze by było, żeby ciężkie treningi równoważyć przyjemną atmosferą.
Gdzie znaleźć trenera personalnego?
Jest wiele miejsc gdzie możemy zneleźć osobę która będzie nas prowadziła personalnie i kompleksowo. Niestety obecnie znalezienie trenera personalnego nie zawsze wygląda tak, że zostaje nam on polecony z recepcji. Biorąc pod uwagę rozwój całodobowych, automatycznych sieci siłowni takich jak przejmujący co raz większą część rynku CityFit, gdzie nie ma obsługi i musimy znaleźć trenera na własną rękę, nie jest to takie proste.
Wyszukiwarka Google – szukamy trenera personalnego
Pierwsze miejsce, które przychodzi nam do głowy gdy mamy do rozwiązania jakiś problem. I jest to jak najbardziej prawidłowy wybór, możemy szukać wpisując po prostu frazę “trener personalny” i na podstawie geo-lokaliazcji wysoce prawdopodobne, że pojawią nam się witryny trenerów działających na naszym terenie. Oczywiście nie zawsze w ten sposób znajdziemy trenerów działających na naszym obszarze, dlatego warto jest doprecyzować wyniki i wpisać frazę: trener personalny warszawa lub np. trener personalny mokotów lub sadyba. Jeżeli interesuje nas tylko dane miejsce warto wpisać dla przykładu frazę: Trener personalny City fit sadyba ,wtedy bardzo prawdopodobne, że na mapach google pojawią nam się odpowiednie wyniki wyszukiwania.
OLX i Gumtree
Z pozoru miejsce to jest bardzo fajne do wyboru trenera, jednakże w tej branży przyjęło się, że na tego typu portalach ogłaszają się początkujący trenerzy. Niekiedy bez doświadczenia lub trenerzy którzy nie mają klientów – a z jakiego powodu nie mają możemy sobie sami już dopowiedzieć. Niestety portale ogłoszeniowe nie budują otoczki profesjonalizmu w żaden sposób. Ponadto zazwyczaj oprócz kilku zdjęć i ogłoszenia nic nie wiemy o danej osobie bo nie posiada ona swojej witryny lub nie prowadzi mediów społecznościowych.
Portale społecznościowe
Oczywiście na facebooku czy instagramie jest wielu trenerów personalnych, jednakże tak naprawdę ciężko znaleźć tam profesjonalistę. Dobre zdjęcia i motywujące teksy nie świadczą o tym czy ktoś faktycznie posiada fachową wiedzę. Trenera personalnego w mediach społecznościowych znajdą z łatwością osoby które orientują się w branży fitness, jeśli jednak jesteś osobą początkującą to znalezienie odpowiedniego trenera w mediach społecznościowych nie będzie łatwe.
Dodatkowo należy dodać, że w ten sposób ciężko znaleźć trenera, który będzie pracował w miejscu które nas interesuje. Dajmy na to że potrzebujemy znaleźć trenera do klubu Cityfit na warszawskim Mokotowie, dokładnie na Sadybie w galerii handlowej a w mediach społecznościowych nasz zaufanie wzbudził trener z Krakowa. Niestety raczej mało prawdopodobne, że będziemy jeździć tam na regularne treningi.
Recepcja na siłowni
W klubach w których jest jeszcze obsługa, możemy poradzić się osób tam pracujących z kim warto trenować. Jeśli pracownik nie będzie kierował się tylko sympatią do danego trenera, będzie on w stanie nam doradzić z którą osobą warto się spotkać. Najlepiej w takiej sytuacji umówić się na darmowy próbny trening personalny. Jeśli taka usługa przez danego trenera jest oferowana. Oczywiście przed takim spotkaniem warto jest zasięgnąć jak najwięcej informacji o takiej osobie, sprawdzić jego stronę internetową, portale społecznościowe i sprawdzić co tam publikuje.
Sprawdź jakie są zalety diety elastycznej – Jedz FastFoody i chudnij!
Gdy już znajdziesz potencjalnego trenera to:
- uzyskaj informacje o przebytych przez trenera kursach i szkoleniach
- przyjrzyj się jego doświadczeniu, efektom pracy,
- poczytaj opinie jego klientów,
- jakie ma podejście do diety i treningu personalnego, jakie systemy treningowe stosuje
- czy jest pasjonatem czy tylko pracuje dla pieniędzy (pomogą ci w tym filmy jeśli takowe nagrywa)
Jakie cechy powinien posiadać dobry trener personalny?
Oczywiście każdy będzie inaczej definiował co oznacza “dobry” trener osobisty. Dla jednych będzie to równało się z tym, że treningi będą łatwe i przyjemne bo zamiast ćwiczyć można gadać o głupotach. Dla innych dobry trener będzie katem który serwuje nam mordercze treningi kończące się omdleniem i wymiotami. Z kolei inne osoby chciały by mieć trenera personalnego, który jest cichy i kulturalny. Kto inny będzie oczekiwał twardej motywacji, czyli: wykrzykiwanie motywujących tekstów i rzucanie bluzgami. To jak wybrać trenera personalnego będzie bardzo relatywne.
Odpowiednie kwalifikacje:
Trener personalny oczywiście oprócz odpowiedniej prezencji powinien posiadać stosowne kwalifikacje. Obecnie na rynku dostępna jest ogromna ilość kursów których koszta sięgają nawet 20 tysięcy złotych. Oczywiste jest, że osoba która ukończy kurs Strach Coach będzie zdecydowanie lepiej przygotowana do pracy nad kształtowaniem sylwetki niż ktoś kto ukończył AWF. Kolejną kwestią jest fakt, że jeśli ktoś inwestuje tak duże pieniądze w przygotowanie się do prowadzenia treningów, świadczy o tym że cechuje go wysoki profesjonalizm.
Ponadto po pierwszej rozmowie wywnioskujemy czy damy trener będzie w stanie nam pomóc. Zasób słownictwa i sposób wypowiedzi mogą nam wiele powiedzieć o człowieku. Możemy zapytać trenera jakie kursy odbył i w czym się specjalizuje. Obecnie wrzucanie zdjęć certyfikatów rodem z początku lat 90, odchodzi do lamusa. Dyplomy na ścianach (analogicznie skany na stronie internetowej) nawiązują bardziej do kiczowatych salonów kosmetycznych niż budują profesjonalny wizerunek. Dlatego też warto zapytać o nie trenera. Odpowiedni kwalifikacje będą gwarantowały to, że pod czas treningu nie zrobimy sobie krzywdy a wykonywane ćwiczenia będą efektywne.
Doświadczony trener to dobry trener?
Co do zasady tak, nie miej jednak nie zawsze jest to takie oczywiste o czym zaraz przeczytacie. Na razie skupię się na pozytywnych aspektach długiego stażu. Oczywiście lata spędzone na kultywowaniu danego zawodu, świadczą o tym, że po pierwsze dana osoba powinna robić to dobrze. Skoro jest w stanie tyle lat się z tego utrzymywać. Dwa jeśli ktoś od lat prowadzi treningi personalne, to spotkał się on z wieloma przypadkami i pomógł wielu osobom. Co sugeruje, że będzie w stanie pomóc nam.
Oczywiście, pisząc doświadczony trener mam namyśli osobę, która od dłuższego czasu prowadzi treningi personalne z podopiecznymi. Nie taką która tylko prezentuje świetną formę, niestety wygląd nie zawsze jest wyznacznikiem umiejętności trenerskich. Dlatego nie wiemy co kryje się za ładnym opakowaniem. To, że ktoś jest w stanie prowadzić siebie odpowiednio, nie znaczy, że jest w stanie pomóc swoim podopiecznym.
Każdy organizm inaczej reaguje, każdy ma inne predyspozycje, tryb pracy i możliwości. W zdiagnozowaniu tego, czy dany trener jest faktycznie doświadczony pomogą nam:
- Zdjęcia
- Metamorfozy
- Opinie jego klientów
Dodam również, że trener personalny pomaga osobom początkującym. Dla których zastosowanie systemów treningowych z jakich korzystają zaawansowani zawodnicy przyniesie negatywny skutek a nie doprowadzi do osiągania szybszych efektów.
Ryzyko trenera “starej daty”
Trenerzy starej daty bardzo często cechują się zapyziałością i brakiem chęci poszerzania wiedzy. Jeśli ktoś nie jest zapaleńcem to podejście wszystko albo nic i jedzenie suchego ryż z kurczakiem na dłuższą metę poskutkuje tylko awersją do treningu a nie spektakularnymi efektami. Do tego należy dodać, że posiłkowanie się najnowszymi badaniami przez trenera gwarantuje osiąganie dużo lepszych efektów w znacznie krótszym czasie. Zapyziałe poglądy z lat 80 niestety bardzo często są nieaktualne.
Jeśli dany trener pomimo wieloletniego stażu jest na bieżąco z najnowszymi badaniami to współpraca z nim będzie świetnym wyborem, jeśli jednak nie, to bardzo prawdopodobne, że treningi personalne z taką osobą nie przyniosą nam zamierzonych efektów.
Wybór trenera – motywacja
Najlepszy trener personalny to taki, który będzie w stanie zmotywować nas do ćwiczeń. Brak motywacji do treningu to najczęstszy problem blokujący nas przed pójściem na siłownie. Zaraz po strachu i wstydzie. Wykonywanie treningu samodzielnie osobom początkującym wydaje się nudne i przerażające, dlatego też tracą one szybko motywację. Rolą trenera osobistego jest odpowiednio zmotywować do wysiłku.
Należy zaznaczyć, że większość z nas samodzielnie nie jest w stanie zmotywować się do na tyle intensywnego treningu, żeby wykorzystywać wszystkie swoje możliwości. Jeśli chodzi o ilość serii, powtórzeń czy ciężar, a właśnie przemyślane i ciężkie treningi dają najlepsze rezultaty. Motywacja jest kluczowa w różnych aspektach życia, nie ważne czy chodzi o pracę w jednej z warszawskich korporacji czy trening. Czasem niestety zaczyna nam jej brakować i musimy dawać sobie motywującego kopa.
To czy trener będzie w stanie nas zmotywować zobaczymy po pierwszym spotkaniu. To powinno być pomocne w kwestii tego jak wybrać trenera personalnego. Trener powinien stawiać nam wysoko poprzeczkę czyli musi być wymagający. Abyśmy mogli osiągać zamierzone rezultaty, nasz trener personalny powinien od nas dużo wymagać, ale nie stawiać się w pozycji kata. Trener powinien być kimś w rodzaju nauczyciela-kumpla takiego do którego mamy szacunek ale z chęcią byśmy wybrali się z nim na piwo. Tylko miła i koleżeńska atmosfera będzie gwarantem satysfakcji i udanych treningów.
Atmosfera na treningach
Ponadto warszawiacy mają często bardzo mało czasu na kontakty ze znajomymi. Treningi personalne to miejsce gdzie możemy szukać niejako zastępnika tego rodzaju relacji. Jeśli trener będzie od nas wymagał i będzie w tym w pełni profesjonalny, dostosowując do nas ćwiczenia personalne to współpraca będzie udana i owocna. Jeśli będziemy dobrze czuć się w towarzystwie naszego trenera to zaowocuje to najlepiej. Jak już zostało to podkreślone, trener personalny powinien być wymagający a nie surowy i bezlitosny, dlatego musi on cechować się empatią.
Rozumieć to, że każdy ma gorszy dzień. Oczywiście powinniśmy trenować na 100% , ale na nasze 100% które jest zależne od dyspozycji dnia. To nasz trener musi rozumieć, po to by nasze personalne ćwiczenia nam to umożliwiały. Jeśli nasz trener uprawiał kiedyś jakiś sport i cechuje go empatia. Będzie potrafił realnie ocenić naszą dyspozycje i umiejętnie dostosować poziom trudności treningu.
Czy trener powinien być trenującym?
Aspekt ten został poruszony na samym końcu, ponieważ posiadanie pięknej sylwetki obecnie nie świadczy w cale o tym, że ktoś jest dobrym trenerem. Oczywiście jeśli trener ewidentnie nie posiada wytrenowanej sylwetki, nie widać u niego zarysów mięśni oraz jest otłuszczony. To jest to sygnał poddający w wątpliwość jego kompetencje. Jednakże nie musi być zawodowym kulturystą z bicepsem 50 cm.
Wygląd fizyczny może nam bardzo dużo powiedzieć o osobie. Trener który jest otyły i nie zadbany nie jest autentyczny w tym co robi. Skoro motywuje nas do kształtowania sylwetki i trzymania diety a sam wciąga brzuch, żebyśmy nie widzieli fałd. Należy podkreślić, że trener personalny promuje zdrowy styl życia, kulturę fizyczną ,dlatego powinien się on dobrze prezentować. To pomoże nam odpowiedzieć na pytanie jak wybrać trenera personalnego.
Możemy też założyć, że jeśli trener personalnie wygląda dobrze to jest on zdyscyplinowany, konsekwentny i posiada silną wole. Te cechy charakteru świadczą w pewien sposób o tym, że będzie w stanie nam pomóc. Do tego, trzeba stwierdzić, że jeśli ktoś wygląda bardzo dobrze to prawdopodobnie pracował na to bardzo długo, dzięki czemu zdobył odpowiednie doświadczenie.
Jak wybrać trenera personalnego? – Inteligentny trener
Bardzo przykre jest to, że obecnie branża treningów personalnych, kojarzona jest z półinteligentnymi karkami. Osobami, które skończyły kurs weekendowy i krzyczą na zajęciach “pompuj, pompuj”. Wyglądem zaś przypominają bardziej recydywistów niż sportowców. Oczywiście kulturalne osoby nie czerpią przyjemności z tego rodzaju kontaktów.
Przy wyborze trenera personalnego warto jest oprócz wykonywania ćwiczeń spróbować trochę porozmawiać. Dzięki temu będziemy widzieć z kim mamy do czynienia. Jeśli trener będzie inteligentny i bystry to bardzo prawdopodobne, że dysponuje fachową wiedzą.
Cena treningu personalnego to nie wszystko
Przy wyborze trenera nie powinnyśmy kierować się ceną. W Warszawie ceny treningu personalnego wynoszą 100-150 zł. Oczywiście zdarzają się osoby które prowadzą treningi personalne za 50 zł. Żaden szanujący się i doświadczony trener nie będzie w Warszawie pracował za takie pieniądze. Jeśli liczymy na to, że znajdziemy dobrego trenera za małe pieniądze to warto rozważyć opcje spotkań raz na 2 tygodnie. Ewentualnie raz w miesiącu lub nawet prowadzenia online. Więcej na ten temat znajdzie w moim artykule: Ile kosztuje trener personalny w Warszawie.
Mam nadzieje, że w moim artykule pomogłem wam odpowiedziałem na pytanie jak wybrać trenera personalnego.
Z polecenia. Tylko. Tego raczej nie szukalabym w google
Fajne rady 🙂
Świetny artykuł! Ćwicz z Amadeuszem w Cityfit w Sadybie i jestem pod ogromnym wrażeniem jego profesjonalizmu.
Bardzo Ci dziękuję za ten wpis.
Świetny artykuł.
Czekam na więcej takich.