Ćwiczenia na bicepsy. Najlepsze ćwiczenia na biceps, które powinieneś dodać do treningu

Ćwiczenia na bicepsów. Zobacz jakie ćwiczenia dodać do treningu

Biceps to jedna z najważniejszych grup mięśniowych w mniemaniu dla większości mężczyzn. Pomimo tego, że jest to stosunkowo nieduży mięsień składający się z dwóch głów. Jego przyczepy rozpoczynają się od łopatki a kończą na kości promieniowej, co jest ważne w kontekście prawidłowej techniki ćwiczeń. Bicepsy są tak ważne dla wielu panów ze względu na to, że są na co dzień widoczne, stanowią synonim męskości i siły. Z tego względu postaram się przedstawić najlepsze metody pozwalające na rozwój bicepsa, które sprawdziłem jako trener personalny na moich podopiecznych. Sprawdź efektywny trening bicepsów oraz najlepsze ćwiczenia.

Mięsień dwugłowy ramienia. Anatomia i budowa bicepsów

Biceps jest mięśniem dwustawowym, który odpowiada za zgięcie w stawie łokciowym. Mięsień dwugłowy ramienia, biceps składa się z dwóch głów: głowy długiej, wychodzącej z guzka nadgrzebieniowego łopatki i obręczy stawowej, oraz głowy krótkiej, rozpoczynającej się na wyrostku rylcowatym łopatki. Ścięgno związane z głową krótką jest połączone z mięśniem kruczo-ramiennym. Włókna obu głów biegną w dół i łączą się ze sobą, tworząc jeden wrzecionowaty brzusiec w pobliżu stawu łokciowego, który następnie przekształca się w silne ścięgno, przyczepiające się do powięzi przedramienia na nasadzie kości promieniowej.

Jakie są zasady treningu bicepsów?

  • Prawidłowa technika – odpowiednia technika jest niezbędna w każdym treningu. Gwarantuje to, że pracują docelowe mięśnie, a nie inne mięśnie, które nie są celem. Ważne jest, aby podczas podnoszenia ciężarów trzymać plecy prosto, łokcie na swoim miejscu, a ręce w odpowiedniej pozycji. Zaniedbanie tego może spowodować kontuzję. 
  • Nie zaczynaj od dużych ciężarów – aby zmniejszyć ryzyko kontuzji i dać organizmowi czas na dostosowanie się, ważne jest, aby zacząć od mniejszego ciężaru i stopniowo zwiększać go w miarę postępów w treningu.
  • Stopniowo zwiększaj ciężar – kiedy już zapoznasz się z ćwiczeniem i wypracujesz dobrą formę, możesz zacząć zwiększać ciężary, aby uzyskać lepsze rezultaty. Upewnij się, że zwiększasz ciężar stopniowo w czasie, zamiast drastycznie zwiększać wszystko na raz, aby uniknąć kontuzji lub nadmiernego wysiłku mięśni. 
  • Stosuj różne ćwiczenia – aby rozwinąć biceps, należy włączyć do swojego planu treningowego zróżnicowany zestaw ćwiczeń i stosować różne pozycje ciała. Pomoże to zapewnić, że cały mięsień będzie odpowiednio zaangażowany.

Jak trenować biceps w domu i na siłowni?

Trening bicepsów jest ważną częścią każdego schematu treningu siłowego i istotne jest, by wykonywać go regularnie. Dla większości osób, dwa lub trzy treningi bicepsów w tygodniu będą wystarczające. Jednak dokładna liczba może zależeć od poziomu sprawności fizycznej i celu treningowego. Dla tych, którzy dopiero zaczynają zalecane są przynajmniej 2 sesje treningowe.

Jako osoba początkująca, nie powinieneś wykonywać ćwiczeń izolowanych, tylko angażować jak najwięcej partii mięśni, w celu ich ogólnego wzmocnienia

Najlepsze ćwiczenia na biceps

Biceps to ważny element naszej sylwetki, aby skutecznie zwiększać jego obwód należy stosować kilka ćwiczeń, które przynoszą maksymalne rezultaty. Pamiętaj o wprowadzaniu urozmaiceń do sesji treningowej, takich jak zmiana tempa lub kąta nachylenia, aby wspomóc wzrost i masę mięśniową. Warto wykonywać ćwiczenia izolowane oraz wielostawowe, które będą angażować mięsień. Ważne, abyś pamiętał, że mięsień ramienny wykonuje najcięższą pracę, gdy dłoń jest skierowana w dół.

Ćwiczenia powinny wykorzystywać naturalne ułożenie i zginanie ręki w stawie łokciowym, czyli odwodzenie, przywodzenie i zginanie w stawie ramiennym. Ponadto dodatkowe obciążenie będzie zwiększać efektywność treningu. Podstawowe ćwiczenia na mięsień dwugłowy ramienia możemy wykonywać siedząc lub leżąc.

Pamiętaj, aby trenując biceps, ćwiczyć także triceps, który w większym stopniu odpowiada za masywność i obwód ramienia. Zobacz jakie ćwiczenia na triceps są najlepsze.

Uginanie ramion ze sztangą stojąc

Uginanie ramion ze sztangą stojąc. W przypadku tego ćwiczenia możemy użyć sztangi prostej lub łamanej, bazować na dużym ciężarze i małej ilości ruchów. Możemy też odwrotnie skupić się na dużym czuciu mięśniowym i dużej ilości ruchów. W czasie uginania ramion stojąc, aby w pełni zaangażować dwugłowy ramienia powinniśmy skrócić go w dwóch stawach, łokciowym i barkowym. Osiągniemy to poprzez wyniesienie łokcia do góry. Niewątpliwie jest to ćwiczenie, którego nie możemy pomijać jeśli zależy nam żeby nasz trening bicepsów przynosił efekty.

Trening bicepsów - uginanie ramion ze sztangą stojąc.

Podciąganie podchwytem

Pomimo tego, że jest to ćwiczenie głównie na plecy, to w wyniku rotacji nadgarstka, biceps pracuje w bardzo dużym stopniu. Może być ono stosowane jako ćwiczenie bazowe na nasz mięśnie dwugłowe ramienia. Ćwiczenie należy zacząć od złapania drążka dłońmi na szerokość barków i zawiśnięcia, następnie podciągnięcia do drążka. Następnie należy wrócić do pozycji wyjściowej. Ćwiczenie to możemy wykonywać w domu i na siłowni. Pamiętaj o trzymaniu łokci blisko ciała, aby nie narazić się na ryzyko kontuzji.

ćwiczenia na biceps - podciąganie

Ćwiczenia na biceps z hantlami z rotacją nadgarstka

Ćwiczenia z hantlami z rotacją nadgarstka to jedno z najpopularniejszych ćwiczeń, w którym ręce pracują niezależnie, dzięki czemu jesteśmy w stanie zniwelować dysproporcje. Ponadto uginanie przedramion z hantlami z rotacja nadgarstka pozwala wykorzystać 3 podstawowe funkcje bicepsa. Pamiętaj, aby wykonać ćwiczenie z wykorzystaniem pełnego zakresu ruchu, co znacząco wzmocni stawy i ścięgna barku i przedramienia.

Biceps trening z hantlami

Uginania ramion na wyciągu

Uginania ramion na wyciągu. – Ćwiczenia na wyciągu pozwalają na utrzymanie napięcia mięśniowego przez całą fazę ruchu. Taki zabieg pozwala na maksymalizację czucia mięśniowego.

ćwiczenie bicepsów - uginanie ramion na wyciągu dolnym.
ćwćwicz

Uginanie ramion na modlitewniku

Polecam traktować to ćwiczenie jako akcesoryjne. Specyficzne ustawienie modlitewnika, prowadzące do mocnego skrócenia bicepsa w stawie barkowym procentuje dużym czuciem mięśniowym oraz zaangażowaniem głowy długiej (zewnętrznej która zazwyczaj jest bardziej widoczna). Ćwiczenie można wykonywać ze sztangielką lub hantlami. Należy opuścić a następnie podnosić ciężar do modlitewnika, zachowując szerokość ułożenia ramion przy ciele.

Biceps trening -ćwiczenia na mięśnie dwugłowe

Uginanie ramion młotkowe

Uginanie ramion młotkowe. – Ćwiczenie w trakcie którego oprócz bicepsa pracuje w dużym stopniu mięsień naramienny. Dzięki jego aktywacji jesteśmy w stanie podnieść większy ciężar niż w przypadku uginania z rotacją nadgarstka

Hantle to świetny przyrząd do ćwiczeń, sprawią że nasz trening będzie jeszcze bardziej efektywny.

Ile razy w tygodniu ćwiczyć biceps?

Teoretycznie trening bicepsów możemy wykonywać bez obawy o przetrenowanie. Najnowsze badania pokazują, że nawet 25-30 serii w skali tygodnia dalej jest efektywna. Oczywiście w kontekście regeneracji i maksymalizacji efektów więcej nie zawsze znaczy lepiej. Osoby początkujące w systemie split powinny wykonywać 3-4 ćwiczenia na biceps raz w tygodniu. Jeśli jednak wykonujesz trening FBW, polecam robić 3 ćwiczenia na biceps, po jednym na każdym treningu.

Osoby zaawansowane i średnio zaawansowane mogą wykonywać trening bicepsów nawet 4 razy w tygodniu, wszystko zależy od stopnia zaawansowania i predyspozycji.

Plan treningowy na biceps w domu i na siłowni

Jeśli zależy nam na wykonywaniu ćwiczeń na biceps w domu możemy zaopatrzyć się w hantle lub drążek rozporowy, który montowany jest w drzwiach w domu.

plan treningowy
Plan treningowy na biceps

Trening bicepsów, zobacz przydatne porady

Podczas treningu bicepsów polecam skupić się na technice oraz czuciu mięśniowych. Ponadto jak wynika z metanalizy Scheinfelda, takie zabiegi mogą przyczynić do zwiększenia przyrostów nawet o 50%! Niewątpliwe bardzo ważną kwestia jest czucie mięśniowe, utrzymanie napięcia mięśniowego bicepsów oraz odpowiednio wysoka intensywność.

Przede wszystkim trening musi być ciężki. Tylko w tej sposób jesteśmy w stanie wymusić ich wzrost. Ilość serii roboczych jakie powinniśmy wykonywać na biceps waha się od 3 do 25 w skali tygodni. Dobór ćwiczeń i objętości zależy od stopnia wytrenowania, priorytetu oraz cech indywidualnych. Należy jednak pamiętać, że jedna zasada jest niezmienna – ciężar musi być ciężki, przy zachowaniu odpowiedniej techniki. Nie powinniśmy bać się stricte siłowych zakresów powtórzeń gdy wykonujemy trening na biceps.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *