Trening na czczo

Czy trening na czczo przynosi wymierne rezultaty w postaci szybszego spalania tkanki tłuszczowej? Jakiego rodzaju ćwiczenia powinniśmy wykonywać na czczo i czy wogóle ma to sens?

Co to znaczy trening na czczo?

W pierwszej kolejności powinniśmy sobie odpowiedzieć co oznacza “na czczo”. Według słownika języka polskiego na czczo oznacza “bez jedzenia od wstania po nocnym śnie. Literatura doprecyzowuje to i określa, że od ostatniego posiłku musi upłynąć co najmniej 8 godzin. Tym samym trening na czczo jest to aktywność po conajmniej 8 godzinach od ostatniego posiłku. W kolejnym kroku powinniśmy podzielić trening na siłowy i aerobowy lub cardio. Nie każdy rodzaj aktywności będzie nam lepiej wykonywać przed śniadaniem. Przede wszystkim godny uwagi jest fakt, że szybsze spalanie tłuszczu podczas treningu nie zawsze równa się szybszemu odchudzaniu co zaraz wyjaśnię. 

Aeroby na czczo

Bardzo mocno przez wielu trenerów personalnych forsowana jest metoda ćwiczenia na czczo zamiast po śniadaniu. Faktem jest, że gdy wykonujemy trening aerobowy na czczo to w jego trakcie spalamy szybciej tkankę tłuszczową. Ponieważ nasz organizm czerpie energię bezpośrednio z tłuszczu a nie glikogenu, którego zapasy są uszczuplone po nocnym spoczynku. Jednakże, to że wykonujemy aeroby na czczo nie znaczy, że zgubimy więcej kilogramów. Wynika to z tego, że najważniejszym czynnikiem odpowiedzialnym za kompozycję sylwetki jest deficyt kaloryczny. Oczywiście ilość kalorii spalonych gdy ćwiczymy przed lub po śniadaniu podczas treningu cardio lub aerobów będzie podobna z racji na rodzaj aktywności.

Należy jednak podkreślić, że to nie chwilowe szybsze spalanie tłuszczu ma kluczowy wpływ na odchudzanie tylko ilość spożywanych i wydatkowanych kalorii. Tym samym jeśli spalamy tyle samo kalorii ćwicząc przed czy po śniadaniu w ogólnym rozrachunku efekty będą takie same. Dlatego też jeśli nie odpowiada Ci wykonywanie treningu cardio lub aerobów na czczo nie musisz tego robić. Nie przyspieszysz w ten sposób odchudzania.

Trening siłowy na czczo

Inaczej ma się spraw z treningiem siłowym. Tutaj ćwiczenie na czczo ma podwójnie negatywny wpływ. Po pierwsze jeśli ćwiczymy przed śniadaniem to zapasy naszego glikogenu są uszczuplone. Przez co mamy mniej siły na treningu i tym samym spalamy mniej kalorii oraz ćwiczymy mniej efektywnie w kontekście budowania mięśni.

Glikogen to paliwo dla naszych mięśni i jego braki wpływają na objętość treningową i tym samym na efekty. Wyobraź sobie zrobienie martwego ciągu lub hip thrust czy przysiadów bez jedzenia. Drugim aspektem jest rozpad białek mięśniowych w czasie treningu. Brak protein w trakcie treningu siłowego skutkuje nasileniem procesów katabolicznych. W długotrwałej perspektywie nie tylko w kontekście siły ale także nasilonego katabolizmy będziemy mieli gorsze efekty ćwicząc w ten sposób. Dlatego na pytanie czy ćwiczyć przed czy po śniadaniu odpowiedź jest jedna. Ćwiczyć po jedzeniu.

Podsumowanie – ćwiczyć przed czy po śniadaniu

Ćwiczenia na czczo czy to aerobowe czy siłowe nie spowodują, że będziesz szybciej palił tłuszcz w ogólnym rozrachunku. Oczywiście jeśli komuś lepiej ćwiczy się przed śniadaniem to jak najbardziej powinien on w ten sposób trenować. Należy jednak podkreślić, że w przypadku treningu siłowego odradzane jest ćwiczenie bez jedzenia. Siłownia na czczo raczej nie będzie najlepszym rozwiązaniem i w przypadku wielu osób doprowadzi do nudności i zawrotów głowy. Dlatego też nie warto jest robić na siłę treningu zaraz po przebudzeniu tylko dlatego, że wiele osób powiela mit.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *