Kim jest trener personalny?

Spis treści

Trener Personalny kto to?

Kto to jest trener personalny?

Jest to osoba, która zawodowo zajmuje się prowadzeniem treningów personalnych.Głównym zadaniem trenera osobistego jest skomponowanie indywidualnego zestawu ćwiczeń, który uwzględnia stan zdrowia, zdolności wysiłkowe, poziom wytrenowania oraz cele klienta.

Ponadto  pokazuje on prawidłowe wykonywanie ćwiczeń oraz monitoruje poprawność wykonywania wzorców ruchowych. Owa działalność od 2010 roku zaliczana jest do tak zwanych wolnych zawodów. Ustawa o sporcie trenowanie personalne definiuje jako działalność rekreacyjną. Z tego względu w Warszawie, szczególnie w klubach całodobowych takich jak np CityFit widujemy tak dużą liczbę trenerów personalnych.

Moda na fitness?

Posiadanie wysportowanej sylwetki, dobra kondycja i zdrowy styl życia jest obecnie uznawany za standard, co oczywiście wiąże się z wieloma korzyściami dla osób które dbają o powyższe aspekty. Na fali mody na bycie fit, wiele osób postanowiło zająć się trenowaniem, ponieważ dostrzegło w tej pracy spory potencjał.

Obecnie obserwujemy, przykre zjawisko jakim jest podejmowanie się prowadzenia ludzi przez „celebrytów”. Którzy w zawodzie trenera upatrują sposobu na zarobienie pieniędzy. Bardzo często niestety owi „celebryci” mają bardzo małe pojęcie o kształtowaniu sylwetki czy prawidłowych wzorcach ruchowych. Niestety odbija się negatywnie na całej branży w której eksperci są zrównywani, ze wspomnianymi szarlatanami.

W dobie internetu, kiedy każdy posiadający konto na portalach społecznościowych może uchodzić za trenera personalnego. Ponieważ udzielił komuś porady lub poszedł pokazać koledze jak się ćwiczy na jednej z Warszawskich siłownie.

Jak współpraca z trenerem personalnym wpływa na efekty?

Oprócz tego, że trener personalny powinien dysponować wiedzą na temat kształtowania sylwetki oraz poprawiania wyników sportowych musi on również mieć odpowiednie podejście do ludzi, którzy bardzo często oczekują od niego motywacji oraz pewnej wersji coachingu.

Jak możemy zaobserwować w dużych miastach takich jak Warszawa, coraz więcej osób decyduje się na trenerów personalnych ponieważ stały kontakt z taką osobą pomaga im stawać się silniejszymi nie tylko fizycznie ale psychicznie, ponieważ coraz wyżej postawiona poprzeczka na treningach oraz wysoki poziom hormonów pozwalają się im realizować się w innych dziedzinach np. w związku, rozwoju osobistym, pracy (np. w jednej z warszawskich korporacji).

Warto podkreślić, że znacząca większość najlepiej zarabiających osób na świecie ćwiczy minimum 3 razy w tygodniu. Osoby które poddają się regularnie wysiłkowi fizycznemu osiągają znacznie lepsze rezultaty w pracy, są bardziej pewne siebie, silne psychicznie, lepiej radzą sobie ze stresem. Niewątpliwie, też są bardziej atrakcyjne co oznacza znacznie poprawia ich standard życia.

Regularne spotkania z trenerem osobistym pomagają nam utrzymywać systematyczność ćwiczeń, odpowiednią ich intensywność i poprawność. Dzięki czemu osoby które trenują personalnie osiągają znacznie lepsze rezultaty niż te które robią to nieumiejętnie na własną rękę. Coraz więcej Warszawiaków korzysta z usług trenerów personalnych, ponieważ taka współpraca bardzo często rzutuje na sukces zawodowy.

Kim jest trener personalny?

Oprócz planu treningowego trener personalny powinien…

Trener osobisty musi przede wszystkim dobrze poznać swojego klienta.Bezsprzecznie poddać ocenie jego mocne oraz słabe strony(ponieważ będzie to warunkowało o jakości współpracy).

Umiejętnie wyznaczyć cele a co za tym idzie sposób i czas realizacji. Profesjonalny trener osobisty realnie ocenia możliwości i predyspozycje podopiecznego a także stale monitoruje postępy. Skrupulatność w tych działaniach pozwala na stworzenie spersonalizowanego planu kształtowania sylwetki co stanowi gwarant osiągnięcia celów treningowych.

Osoba ta potrafi nie tylko personalnie motywować ale jest też dobrym psychologiem. Przed wszystkim musi umieć słuchać oraz dysponuje wiedzą dzięki której odpowie na wszelkie pytania podopiecznego. Ponadto rozwieje wątpliwości, wesprze i zmotywuje do ciężkich treningów i pracy nad wymarzoną sylwetką.

Pochodzenie nazwy i zawodu 

trener personalny – ( z ang. personal trainer) Trener to osoba zajmująca się przygotowaniem fizycznym oraz psychicznym osób z nim współpracujących w różnych dziedzinach życia, kieruje on głównie rozwojem sprawności fizycznej.

Według słownika języka polskiego słowo „personalny” oznacza dotyczący osób, indywidualny, osobisty. Z definicji tej możemy wyciągnąć wniosek, że trener personalny to osoba która kieruje osobiście realizacją założeń sportowych podopiecznego.

Jest to więc Twój własny, indywidualny, prywatny opiekun, mentor, trener. Który to ma za zadanie pomóc Ci w procesie zmieniania stylu życia, nawyków żywieniowych oraz prowadzenia w zakresie treningu ukierunkowanego na Twoje spersonalizowane cele.

Trener personalny a instruktor na siłowni lub prowadzący zajęcia fitness

Nie należy mylić trenera indywidualnego z instruktorem na siłowni lub trenerem zajęć fitness czy trenerem zajęć rowerowych. Instruktor na siłowni ma za zadanie zrobić z Tobą trening wprowadzający i ewentualnie wyłapać niektóre błędy w wykonywanych ćwiczeniach,. Głównym jego zadaniem jest jednak sprzątanie siłowni i sprawdzanie czy nikt nie robi sobie krzywdy podczas treningu.

W odróżnieniu od trenera personalnego, instruktor nie będzie stał nad Tobą czuwał nad tym czy wykonujesz dobrze trening dając z siebie wszystko. Nieustannie monitorując Twoje postępy i tak programujący poszczególne treningi, abyś osiągał cele zdecydowanie szybciej niż inni. Warto dodać, że w sieci CityFit, których w Warszawie jest coraz więcej nie ma instruktorów, którzy by mogli nam cokolwiek pokazać.

Trener zajęć fitness czy zajęć rowerowych nie podejdzie do Ciebie personalnie i kompleksowo. Ponieważ na sali znajduje się bardzo wiele osób a Ty jesteś zdany tylko na siebie. Dodatkowo należy podkreślić, że zajęcia fitness mają całkowicie inną specyfikę. Bez wątpienia nie przekładają się tak na kształtowanie sylwetki jak treningi funkcjonalne czy oporowe. Ponadto, wielokrotnie zostało udowodnione, że działając w grupie (trening na sali fitness) dajemy z siebie zdecydowanie mniej niż ćwicząc indywidualnie. Trochę jak praca w grupie w szkole jedna osoba robię, druga prezentuje a pozostałe cztery otrzymują tylko oceny.

Czy warto płacić trenerowi personalnemu?

Żebyś zrozumiał kim jest trener osobisty i dlaczego warto z nim współpracować przedstawię Ci pewną metaforę. Jeśli prowadzisz biznes, chcesz zwiększyć sprzedaż i zakładasz witrynę internetową. Zazwyczaj polecasz to profesjonaliście który najpierw wykona tą stronę internetową, następnie ją wypozycjonuje tak, żeby klienci do Ciebie trafiali.

Jeśli zwrócisz się do fachowca Twoja firma będzie dzięki temu zarabiała więcej bo strona będzie zoptymalizowana i wysoko wypozycjonowana w wynikach Google. Jeśli jednak zdecydujesz się na własną rękę stworzyć stronę i ją wypozycjonować, co oczywiście jest możliwe.

Kto to jest trener personalny? Kim powinien być? Czy warto z nim ćwiczyć?

Czas to pieniądz

Zobaczysz, jak dużo pracy i czasu musisz włożyć żeby stworzyć taką witrynę co oczywiście wiążę się z brakiem zarobków. Jak już stworzysz swoją stronę internetową, która niestety nie będzie tak dobra jak byś chciał, bo wykonanie dobrze tego procesu wymagałoby zdecydowanie więcej pracy i czasu.

Musisz nauczyć się pozycjonować stronę oraz uczyć się tego na własnych błędach co również jest bardzo czasochłonne. Ty oprócz pozycjonowania i poprawiania strony internetowej musisz jakoś zarabiać pieniądze. Jeśli po drodze niczego bardzo nie zepsujesz to Twoja witryna będzie gotowa i zauważalna w internecie (podkreślam zauważalna a nie dobrze wypozycjonowana) po 2 – 3 latach. Oczywiście jeśli przes ten czas nie dasz sobie z tym spokoju w wyniku frustracji.

A jeśli powierzyłbyś profesjonaliście cały ten proces zaoszczędził byś bardzo dużo czasu, a firma po roku zarabiała by zdecydowanie więcej niż po 3 latach nieudolnych prób. Bardzo podobnie jest z trenowaniem swojego ciała z tym, że ten proces jest zdecydowanie dłuższy. To, że umiesz powtórzyć po instruktorze dane ćwiczenie to nie znaczy, że umiesz trenować i że ten trening będzie efektywny.

Bardzo prawdopodobne, że po roku – dwóch treningów(jeśli oczywiście frustracja nie spowoduje, że zaprzestaniesz) będziesz miał niewielkie efekty. A mógłbyś mieć już fajnie wyglądającą sylwetkę. Żeby oszczędzić sobie czasu i niepotrzebnego rozczarowania warto umówić się profesjonalistą w tym przypadku z trenerem personalnym, który nas poprowadzi. Większość ma takie same predyspozycje, żeby wyglądać świetnie, jednak tylko nieliczni mają wiedzę jak to zrobić.

Trener indywidualny zadba o to, żebyśmy osiągali nasze cele sylwetkowe i nie poddali się w trakcie całego procesu. Oczywiście, taka współpraca wiąże się z dość dużymi kosztami, jednakże w brew pozorom jest to bardzo opłacalne.

Cena za trening personalny waha się w zależności od miasta, siłowni i doświadczenia trenera. Sprawdź ile kosztuje trener personalny w Warszawie .

Trener Personalny opinie

Dietetyk a trener personalny w jednym

Przed wszystkim musisz wiedzieć, że proces kształtowania sylwetki nie sprowadza się wyłącznie do wybrania odpowiedniej metody treningowej oraz intensywności ćwiczeń. Wydaje się, że brzuch robi się w kuchni i w dużej mierze jest to prawda. Dlatego kompleksowe podejście przejawia się również w tym, że wiedza z zakresu dietetyki pomaga w doborze odpowiedniej diety dopasowanej do stylu odżywiania i celów. Jest kluczowe w kontekście efektywnej współpracy. Z pewnością dobór poziomu intensywności treningowej jest ważny u osób:

  • przede wszystkim na ujemnym bilansie kalorycznym
  • z nietolerancjami pokarmowymi i uczuleniami
  • wegan i wegetarian
  • osób z insulinoopornością i chorobami tarczycy

Trener a fizjoterapeuta?

Ponieważ nie każdy trener jest fizjoterapeutą i powinien zdawać sobie z tego sprawę. Niewątpliwie bardziej skomplikowane przypadki powinny być kierowane do specjalistów. Przede wszystkim jednak powinien wychodzić z założenia, że jeśli ktoś jest od wszystkiego, jest tak naprawdę od niczego. Dla soby, która poważnie zajmuje się kształtowaniem sylwetki takie kwestie jak:

  • trening personalny po kontuzji
  • trening osoby z przepukliną
  • korekcja wady postawy
  • zwiększenie zakresu mobilności
  • ale przede wszystkim niwelowanie bólów związanych z siedzącym trybem pracy (np. ból pleców, kolan).

Nie powinny być obce ponieważ, jako trener specjalizuje się w optymalizacji wzorców ruchowych. Po to by efektywnie wykorzystywać podczas treningu mechanizm jakim jest nasze ciało. Dlatego też powinien być w stanie Ci pomóc w tego rodzaju problemach. Jeśli pracujemy z trenerem, który zna się na ruchu, to zastąpi nam on fizjoterapeutę. Pomoc ze strony fizjoterapeuty powinna być wprowadzona gdy prawidłowy trening nie przynosi poprawy.

Motywator i trener personalny?

Prawdopodobnie aspekty psychologii treningu w sporcie są równie ważne jak stricte fizyczne przygotowanie. Dlatego też dobry trener powinien bardzo dużą wagę do Twojego nastawienia psychicznego, ponieważ równowaga na tym polu jest niezwykle ważna. W przypadku długofalowej współpracy. Choć trening jako aktywność jest kluczowa, to z pewnością nie jest możliwa do kontynuowania bez odpowiedniej motywacji. Jako trener personalny ma za zadanie:

  • przede wszystkim dostarczyć Ci odpowiedniej motywacji
  • stanowić wsparcie i bodziec do przełamywania barier
  • ponadto wspierać cię w chwilach zwątpienia
  • wyrabiać w Tobie nawyk systematyczności
rodzaje współpracy z trenerem

Rodzaje współpracy z trenerem

 

Treningi personalne – wspólne treningi, to najpełniejsza i najbardziej kompleksowa forma współpracy. Ponadto dzięki bezpośredniemu kontaktowi, nasz mentor jest w stanie najlepiej Ci pomóc. Z pewnością pokażę Ci jak trenować bezpiecznie i efektywnie, poznasz wiele ćwiczeń, metod treningowych oraz opanujesz technikę i wzorce ruchowe. Godnym uwagi jest fakt, że treningi osobiste zapewniają możliwość kontrolowania wszelkich aspektów kształtowania Twojej sylwetki. Ponadto na bieżąco monitoruje Twoje postępy i jest w stanie realnie wyznaczyć nad czym musicie popracować oraz najlepiej spersonalizować plan treningowy pod Twoje cele i preferencje. Ponadto ten rodzaj współpracy zapewnia systematyczność i najwięcej motywacji, co gwarantuje realizację Twoich celów

Opieka dietetyczna -Z pewnością indywidualny jadłospis jest niezbędny jeśli zależy nam na zmianie sylwetki. Bezsprzecznie schemat żywienia powinien odpowiadać założeniom i preferencjom ale przede wszystkim powinien być możliwie najbardziej zbliżony do naszego obecnego sposobu żywienia. Bez odpowiedniej diety (nie mylić z restrykcyjną) nie poprawimy naszego wyglądu i stanu zdrowia. W związku z tym trener osobisty oprócz pracy na siłowni z klientem, powinien również znać się a dietetyce oraz suplementacji, implementacja tych wszystkich elementów przełoży się na maksymalizację efektów.

Trener personalny online (całkowicie zdalna i kompleksowa opieka trenerska) Jeśli nie mieszkasz w Warszawie lub nie potrzebujesz spotkań kilka razy w tygodniu, mogę pomóc Ci osiągnąć Twoje cele sylwetkowe chociaż na odległość.

Na zakończenie podkreślę, że bez wątpienia treningi personalne, przełożą się na najlepsze rezultaty. Chociaż współpraca online nie daje mi tak dużej możliwości pomocy to bez wątpienia jest to również doskonały sposób na osiągnięcie wymarzonych efektów. 

Wybierz mądrze!

Dobry trener osobisty pomoże Ci nie tylko w kwestii treningu ale także w kwestii diety i suplementacji. Nie obce mu będą zagadnienia mobilizacji oraz stabilizacji, które mają bardzo istotne znaczenie w kontekście prawidłowego funkcjonowania naszego aparatu ruchowego. Jego sprawność  w dużej mierze warunkuje Twoje efekty treningowe

. Doświadczony trener podejdzie do Ciebie personalnie i wybierze taki zestaw ćwiczeń i metod treningowych, który będzie dla Ciebie najlepszy. Trenerowi personalnemu powinno zależeć na tym aby świadczyć Ci najwyższej jakości usług. Dlatego, powinien on dbać  o swój rozwój i stale poszerzać swoją wiedzę, z zakresu treningu, dietetyki, suplementacji.

Najważniejsze, żebyś oprócz tego wszystkiego czuł się dobrze ze swoim trenerem personalnym a spotkania i treningi z nim sprawiały Ci przyjemność. Kompleksowa opieka osoby która czuwa nad naszym rozwojem pomaga polepszyć nie tylko nasz wygląd. Przede wszystkim też zdrowie, samopoczucie, zarobki oraz standard i jakość życia. Zobacz: Jak znaleźć odpowiedniego trenera personalnego w Warszawie.

Z tego względu w warszawskich siłowniach nie brakuje trenerów personalnych oraz osób które świadomie podejmują z nimi współpracę. Warszawiacy coraz częściej chcą o siebie dbać i robić to profesjonalnie, ponieważ wiedzą jak jest to ważne. Do tego powstanie w Warszawie dużej liczby siłowni bezobsługowych jak dla przykładu CityFit pozwala na ćwiczenie całą dobę. Niewątpliwie jeszcze bardziej motywuje mieszkańców do działania.

Przypisy:

https://sjp.pwn.pl/sjp/personalny-I;2571283.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *