Zakwasy po treningu

Sprawdź czym są zakwasy i jaki jest najlepszy sposób aby się ich pozbyć. Dowiedz się czy piwo naprawdę jest dobre na zakwasy?

Zakwasy po treningu na siłowni

Osoby stale uczęszczające na siłownie doskonale wiedzą, że nie zawsze mamy zakwasy po treningu. Nawet jeśli ćwiczyliśmy bardzo ciężko, nie zawsze nasze mięśnie są obolałe. Boleść mięśniowa odczuwana po treningu to w gruncie rzeczy nie zakwasy tylko domsy (ang. delayed onset muscle soreness). Tak naprawdę zakwasy odczuwamy tylko podczas treningu. W dalszej części artykułu wyjaśnia różnice między zakwasami a domsami, jednakże będę używał nazw zamiennie.

Czym są zakwasy? Ból po treningu

Tak jak napisałem wcześniej po treningu nie odczuwamy zakwasów tylko domsy. Zakwasy pojawiają się pieczeniem mięśni w trakcie wysiłku fizycznego. Niewątpliwie nieprzyjemne uczucie palenia mięśni wynika z tego, że glukoza( paliwo dla naszych mięśni) w wyniku wysiłku beztlenowego zamieniana jest w pirogronian który to zamieniany jest następnie w mleczan(kwas mlekowy) w celu produkcji większej ilości energii.  Cały proces skutkuje bólem i pieczeniem w czasie wykonywania ćwiczenia. Najbardziej jest on odczuwalny w seriach z dużą ilością powtórzeń. Bezsprzecznie zakwasy często dużo bardziej odczuwane są na nogach lub bicepsach niż np na plecach czy brzuchu.

Czym są domsy?

Jest to boleść mięśniowa, która pojawia się po 24-48 godzinach po treningu. Przez większość osób mylnie nazywana zakwasami. Dodatkowymi objawami domsów są 

  • usztywnienie mięśni
  • obrzęk
  • problemy z poruszaniem

Zazwyczaj dyskomfort ustępuje po kilku dniach od powstania.

Zakwasy po treningu – kiedy się pojawiają?

Tak naprawdę nie ma reguły co do pojawiania się zakwasów (domosów) po treningu. Zazwyczaj występują one na początku przygody z siłownią lub po dłuższej przerwie. Ponadto ćwiczenie z dużą ilością powtórzeń i krótkimi przerwami zazwyczaj przyczynia się do większego bólu po treningu. Bardzo możliwe, że jest to związane z większą produkcją kwasu mlekowego w trakcie ćwiczenia, jednakże nie jest to reguła. Osoby bardziej wytrenowane, odczuwają mniejsze domsy.

zakwasy mięśni po treningu - jak się pozbyć?

Brak zakwasów po treningu na siłowni

Zakwasy/domsy po treningu nie są wyznacznikiem niczego. Efektywność treningu nie jest związana ani z zakwasami w trakcie ćwiczenia ani z domsami na drugi dzień. Dla przykładu gdy ćwiczymy z dużym ciężarem i małą ilością ruchów nie poczujemy pieczenia w trakcie serii, jednakże duże napięcie mechaniczne to warunek konieczny do wywołania hipertrofii. Dużo ważniejsza w trakcie treningu jest intensywność, czyli ćwiczenie w okolicach załamania mięśniowego oraz odpowiednia ilość serii roboczych. Zakwasy po treningu dla miłośników siłowni są przyjemnym dodatkiem, zwiększającym naszą satysfakcję ale nie są jakimkolwiek wyznacznikiem jakości naszych ćwiczeń.

Sposób na zakwasy - czy piwo naprawdę pomaga?

Co zrobić na zakwasy? Piwo? – Sprawdzony sposób

Niestety piwo na zakwasy nie pomaga, boleść mięśniowa po spożyciu alkoholu nie ustąpi. Najlepszym sposobem na zakwasy jest:

  • aktywność fizyczną
  • rozciąganie(stretching)
  • rolowanie
  • basen
  • zimny prysznic po treningu
  • odpowiednią suplementację witamin i minerałów
  • spożywanie węglowodanów okołotreningowo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *