Odżywka białkowa na czas redukcji to świetne rozwiązanie. Nie dość, że odpowiednia ilość białka w diecie pozytywnie wpłynie na szybkość odchudzania to zmniejszy prawdopodobieństwo efektu jojo. Ponadto białko wpływa na uczucie sytości, a odpowiednio dużą jego ilość możemy dostarczyć z odżywki. Dowiedz się jakie białko na redukcję najlepiej wybrać..
Jakie białko na redukcję – źródła protein
Oczywiście proteiny możemy dostarczać z jedzenia, jeśli nie chcemy spożywać odżywki białkowej. Jednak białko w proszku pozwala nam spożywać różnorodne posiłki na słodko oraz dostarczyć niezbędną ilość aminokwasów w płynie. Dlatego moim zdaniem warto zdecydować się na taką odżywkę. Główne, źródła białka z pożywienia na redukcji:
- nabiał – sery żółte, twarogi, skyr
- chude mięso
- jaja
- ryby
- strączki
Jaka odżywka białkowa na redukcje?
Najlepszym wyborem będzie białko serwatkowe lub kazeina. Najlepiej wybrać takie w którym zawartość białka wynosi co najmniej 70-75% i więcej. Zdecydowanie odradzam spożywanie gainerów na redukcji, ponieważ zawierają dużo kalorii i nie zapewniają sytości na długo. Jeśli chodzi o smak białek, to kwestia jest bardzo indywidualna. Z doświadczenia wiem, że droższe białka są zazwyczaj smaczniejsze, szczególnie jeśli chodzi o nietypowe smaki. Podstawowe smaki typu czekolada, zazwyczaj nawet w przypadku tańszych marek są w porządku. Dodatkowo cena zależy też od tego jaką formę białka kupujemy i ile procent znajduje się go w odżywce.
Białko serwatkowe na rynku znajdziemy w trzech formach:
- koncentrat (WPC)
- izolat (WPI)
- hydrolizat(WPH)
WPC – odżywka bogata w WPC zawiera około 80% białka. Przyjęło się, że jest to słabiej wchłanialna forma niż WPC czy WPH i polecana jest dla osób trenujących amatorsko. Jednakże należy podkreślić, że różnice we wchłanialności są tak minimalne, że nie sugerowałbym się tym przy zakupie suplementów.
WPI – czyli izolat białka serwatkowego, który powstaje w procesie jeszcze lepszej filtracji. Przede wszystkim suplementy bogate w WPI zawierają 90-95% białka. Minimalnie lepiej się wchłaniają. W przypadku tańszych firm, zazwyczaj są dużo mniej smaczne niż białka WPC, z racji na mniejszą ilość węglowodanów i tłuszczy.
WPH – izolat białka serwatkowego. Odżywki WPH powstają w procesie hydrolizy długołańcuchowych polipeptydów na łańcuchy krótkie i pojedyncze aminokwasy. Czysty produkt powinien zawierać 100g białka w 100g produktu. Jest to najlepiej wchłanialna forma białka, jednakże walory smakowe nie są zbyt specjalne.
Jakie białko na redukcję – kazeina?
Kazeina białko z mleka, które zostaje wyodrębnione w procesie trawienia poprzez działanie podpuszczki. Moim zdaniem jest to bardzo fajna odżywka w czasie redukcji. Co prawda jest to białko dłużej trawione, jednakże nie ma przeciwwskazań aby spożywać je w ciągu dnia a nie tylko na noc. Największą zaletą odżywki z kazeiną jest to, że po przyrządzeniu wychodzi z niej pudding bez konieczności dodawania innych produktów. Przez to, że możemy ją zjeść w formie puddingu i długo się trawi zapewnia nam na dłużej uczucie sytości. Niewątpliwie jest to bardzo ważne w trakcie odchudzania. Dlatego też moim zdaniem warto na redukcji spożywać kazeinę.
Jakiej firmy kupić odżywkę białkową na redukcję?
Nie chcę reklamować, żadnej z marek i mogę wypowiedzieć się tylko na temat tych jakie próbowałem. Osobiście stosowałem izolat, hydrolizat i koncentrat i nie zauważyłem jakichkolwiek różnic we wchłanialności. Co do firm to najsmaczniejsze białko z jakim miałem do czynienia było marki, Performance oraz Biotech, poszczególne smaki z tańszych marek typu KFD czy Allnutrition również smakowo są w porządku. Moim zdaniem smak i ilość protein w produkcie powinno wyznaczać to jakie białko na redukcję wybierzemy.
Odżywka białkowa jak stosować?
Przede wszystkim, musimy traktować ją jak jedzenie. Białko to białko, nie ważne czy z proszku czy z kurczaka. Nie powinniśmy jej popijać między posiłkami, tylko wliczać w nasz bilans kaloryczny, tak samo jak nie podjadamy w czasie redukcji twarogu czy jajek tak samo nie popijamy odżywki. Ilość białka zależna jest od naszego zapotrzebowania. Bardzo fajnym rozwiązaniem jest jedzenie suplementu białkowego bezpośrednio po treningu. Ponadto z użyciem odżywki białkowej na redukcji, możemy wykonać następujące potrawy:
- omlet białkowy
- naleśniki białkowe
- owsianka lub ryżanka z białkiem
- shake białkowy
- Pudding z kazeiny