Oszukany posiłek, tak zwany cheat meal, dla wielu osób to element, bez którego nie wyobrażają sobie redukcji.
Co to jest cheat meal?
Cheat meal to posiłek podczas którego jemy to na co mamy ochotę nie patrząc na ilość kalorii i makroskładników. Teoretycznie taki zabieg wykonujemy raz w tygodniu. Zazwyczaj podczas cheat meal jemy jedzenie nieprzetworzone, bardzo często fast foody, przez co zawiera on bardzo dużo kalorii.
Po co robić cheat meal?
Powszechnie przyjęta teoria jakoby posiłek oszukany „podkręca” metabolizm obecnie nie znajduje poparcia w badaniach. Wcześniej przyjmowano, że taki „zastrzyk kalorii” przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej, ponieważ organizm dostaje sygnał, że nie jest w deficycie kalorycznym. Oczywiście obecnie wiemy, że cheat day wpływa negatywnie na proces redukcji masy ciała i nie warto go robić. Jedynym plusem cheat mealów w kontekście odchudzania jest poprawa naszego stanu psychicznego, ponieważ nie musimy kontrolować kalorii i jemy to na co mamy ochotę. Niewątpliwie pozwala to odpocząć naszej głowie od redukcji. Przede wszystkim należy jednak podkreślić, że istnieją bardziej efektywne sposoby poprawy stanu psychicznego na redukcji i zaspokojenia ochoty na dany produkt.
Dlaczego nie warto robić cheat day na redukcji?
Niekontrolowane spożycie kalorii, nawet w jednym posiłku może zniweczyć cały tydzień naszych starań. Niewątpliwie bardzo często z cheat meala robi się cheat day lub cheat night, przez co spożywamy tak duża ilość kalorii, że nie jesteśmy już w deficycie kalorycznym. Szczególnie jeśli spożywamy posiłki typu fast food połączone z deserem i alkoholem.
W okresie masowym jak najbardziej od czasu do czasu możemy zrobić cheat day jednakże na redukcji nie jest on wskazany
Co zamiast oszukanego posiłku na redukcji?
Najlepszym sposobem jest dieta iifym w takcie której uwzględniamy w bilansie kalorycznym produkty na które mamy ochotę. Przede wszystkim w ten sposób nie mamy niekontrolowanej ochoty na produkty „zakazane” ponieważ takich nie ma. Do tego podczas iifym nie potrzebujemy odpoczywać psychicznie, ponieważ nasza dieta jest różnorodna.
Refeed day – czyli dzień z większa ilością kalorii. Rotacja kaloriami i makroskładnikami pozwala nam jeść bardziej obfite posiłki, przez co czujemy się lepiej a jednocześnie spalamy więcej kalorii. W refeed day mamy też większa aktywność fizyczna.
If – czyli system jem/nie jem. W trakcie okna żywieniowego możemy zjeść więcej kalorii na raz. Oczywiście utrzymując cały czas deficyt kaloryczny
Zdrowy cheat meal – jeśli do oszukanego posiłku użyjemy wyłącznie nieprzetworzonych składników i dużej ilości warzyw, to nie musimy się martwić o ilość kalorii na diecie. Oczywiście o ile robimy to raz w tygodniu.