Charakterystyka

Sposób odżywiania, wg którego kontrolujemy podaż kaloryczną oraz ilość makroskładników, nie bacząc na ich źródło. Teoretycznie każdy schemat żywienia możemy implementować w postaci IIFYMU. Jednakże jako trener personalny, osobiście polecam high carb z wysoka podażą białka zaadoptowany w myśl diety elastycznej. Ponadto trzymanie takich założeń u większości osób sprawdzi się w przypadku okresu budowania masy mięśniowej oraz redukcji. Wprowadzenie tych elementów przed wszystkim zaprocentuje większą wydajnością treningową. Pierwotnie iifym zakłada, że 80% naszej diety stanowią produkty nieprzetworzone a pozostałe 20% wszystko na co mamy ochotę. Oczywiście wszystko musi mieścić się w naszej kaloryce oraz rozkładzie makroskładników.

Nieprawidłowa interpretacja diety elastycznej

Obecnie możemy się spotkać ze schematami w których 70-80% jedzenia pochodzi ze źródeł przetworzonych. Niestety nie jest optymalne w kontekście zdrowia  oraz sytości i może w dłuższej perspektywie negatywnie wpłynąć na nasze wyniki sylwetkowe. Jesteśmy w stanie utrzymać taki schemat jak najbardziej możemy pozwolić sobie na większa ilość produktow okazjonalnych. Maksymą tego protokołu dietetycznego jest „jedz co chcesz, wyglądaj jak chcesz” dla większości społeczeństwa takie podejście do diety będzie najbardziej optymalne. Ponadto łatwość w utrzymaniu założeń zaprocentuje najlepszymi rezultatami, oczywiście w granicach rozsądku. W związku z tym jedząc według założeń iifym możemy w naszym jadłospisie uwzględnić wszystko od pieczywa, przez czekoladę czy chipsy. Łatwiej ten protokół dietetyczny utrzymać pod czas dodatniego bilansu kalorycznego z racji na mniejszą sytość po spożyciu produktów przetworzonych. Przede wszystkim efekty jakie osiągniemy stosując dietę elastyczną determinuje ilość kalorii oraz proporcje makroskładników. Oczywiście kluczową role odgrywa również odpowiedni plan treningowy.

Zalety

 • Możliwość spożywania ulubionych produktów
 • Łatwość utrzymania diety bez rezygnacji z codziennych przyjemności (jedzenie na mieście, spożywanie alkoholu)
 • Stosunkowo łatwy do utrzymania długofalowo
 • Bardzo wysoki potencjał anaboliczny przy uwzględnieniu i stosowaniu się do spersonalizowanych wytycznych
 • Wolność wyboru pokarmu bez eliminowania produktów, które większość osób uważa za tyczące
 • Łatwość w organizowaniu posiłku „na szybko”

 

Wady

 • Stosunkowo łatwo o brak sytości
 • Wypaczenie schematu, może negatywnie wpłynąć na stan naszego zdrowia
 • Zbyt duża dowolność w wyborze jedzenia może skutkować nietrzymaniem się założeń
 • Konieczność skupiano się na kaloryczności i wartościach odżywczych pożywienia (sprawdzanie wszystkiego z aplikacją)
 • Niekorzystna dla osób z insulinoopornoscią , problemami z gospodarką cukrową czy nietolerancjami pokarmowymi

Opinia trenera personalnego

W mojej opinii jest to najlepszy sposób żywienia dla osób rekreacyjnie zajmujących się sportem. Z pewnością IIFYM daje przede wszystkim możliwość utrzymania jej założeń mieszkańcom dużych miast takich jak Warszawa. Z tego względu, że taki schemat żywienia pozwala nam zorganizować jedzenie „na szybko” bez konieczności planowania. Dobrze zaimplementowany iifym, będzie dla większości osób, nawet ćwiczących bardziej profesjonalnie najlepszym rozwiązaniem. W przeciwieństwie do klasycznych diet, elastyczne podejście pozwala pogodzić, życie codzienne z celami sylwetkowymi i sportem. Należy wspomnieć, że zbyt frywolne podejście do tego protokołu dietetycznego wpływają negatywnie na nasze samopoczucie i wygląd. Mądre zastosowanie omawianego schematu daje największe poczucie wolności i możliwość długofalowego utrzymania założeń a co za tym idzie – najlepsze efekty. Wersja high carb z wysoka podąża białka sprawdza się świetnie u moich podopiecznych którzy. Moi zawodnicy z CityFit w Sadybie dają z siebie maxa na treningach personalnych dzięki wysokiej ilości węglowodanów w diecie.