Kortyzol to steroidowy naturalny hormon stresu wytwarzany przez korę nadnerczy. Przez wielu uważany za największe zło na świecie – owszem jego zbyt wysoki poziom wpływa bardzo negatywnie na nasz organizm, jednakże jego brak jest jeszcze gorszy.

Najlepiej utrzymywać go na odpowiednim poziomie do to nie on jest naszym wrogiem tylko jego nieprawidłowy poziom. Kortyzol odpowiada w dużej mierze za nasz rytm dobowy i jego poziom powinna być najwyższa rano, po przebudzeniu. To dzięki wysokiemu poziomowi kortyzolu jesteśmy rano gotowi do działania i mamy energię. Dlatego, też nie poleca się obniżać hormonu stresu z rana. Zbyt wysoki poziom kortyzolu skutkuje powstawaniem rozstępów o czerwonym zabarwieniu oraz odtłuszczaniu się karku i okolic brzucha. Ponadto wysoki poziom hormonu stresu negatywnie wpływa na nasz popęd seksualny.
Co zwiększa poziom kortyzolu?
- Przewlekły stres
- niedobór snu
- Infekcje wirusowe
- stany zapalne
- stres oksydacyjny
- Zbyt duza aktywnosc fizyczna
- Restrykcyjna dieta
Jak obniżyć kortyzol – hormon stresu gdy jest to konieczne?
Oczywiście w obecnych czasach, gdy większość ludzi żyje w dużym stresie i odwróconym rytmie dobowym powinniśmy dbać o prawidłowy poziom kortyzolu. Oprócz zmian w diecie i regulacji rytmu dobowego pomocna okaże się suplementacja tonizująca CUN – centralny układ nerwowy.
- Regulacja rytmu dobowego
- Medytacja
- Masaże relaksacyjne
- Suplementacja adaptogenów
- ginkgo biloba
- ashwagandha
- maca
- rhodiola rosea
- Suplementacja omega 3
- Suplementacja NAC n-acetylo l-cysteina
- Stosowanie suplementacji GABA lub DHEA
- Redukcja stresu oksydacyjnego właśnie przez NAC, witaminę C i D oraz PQQ
Oczywiście w pierwszej kolejności powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytanie czy musimy obniżać poziom kortyzolu. Niewątpliwie jeśli stosujemy zabiegi obniżające poziom hormonu stresu, najlepiej jest robić to w porach wieczornych ponieważ tak jak napisałem wcześniej, w ciągu dnia odpowiada za nasz poziom energii.