5 posiłków dziennie – ile musisz ich jeść?

Czy naprawdę aby wyglądać dobrze musisz jeść 5 posiłków dziennie? Ile tak naprawdę posiłków powinno się spożywać na diecie? Czy ilość ma znaczenie?

5 posiłków dziennie - ile się powinno jeść

Ile posiłków dziennie? 5, 3, 1?

Tak naprawdę wszystko zależy od tego ile kalorii masz w swojej diecie oraz od Twoich preferencji. W kontekście szybkości utraty tkanki tłuszczowej nie ma znaczenia czy jesz 1, 8 czy 5 posiłków dziennie. Niewątpliwie to ile posiłków dziennie zjesz nie ma znaczenia w kontekście tempa metabolizmu, większa ich ilość nie spowoduje, że spalisz więcej kalorii. Moim zdaniem każdy powinien kierować się tym przy jakiej ilości posiłków w ciągu dnia czuje się najlepiej. Dlatego jeśli czujesz się bardziej najedzony gdy spożywasz 3 większe posiłki zamiast 5 mniejszych, to jedz 3. Oczywiście jeśli dysponujemy większą ilością kalorii to łatwiej nam będzie jeść większą ilość posiłków. Wybór należy do Ciebie. Jeśli chcesz się dowiedzieć jak liczyć kalorię sprawdź mój artykuł – dieta na spalanie tłuszczu

Ile posiłków dziennie na masie? 5 czy może 3 lub 4?

Warto jednak wiedzieć, że w kontekście budowania masy mięśniowej ważne jest przekraczania progu leucynowego w co najmniej 3 posiłkach dziennie. Próg leucynowy to ilość aminokwasu(leucyny) która jest potrzebna do nasilenia syntezy białek mięśniowych. Planując ilość posiłków powinniśmy mieć na uwadzę to aby znalazła się w nich odpowiednia ilość białka, która zapewni nasilenie MPS. W przypadku białek roślinnych będzie to około 25-30g białka, natomiast w przypadku białek roślinnych 35-40g białka w posiłku.

Godziny posiłków

Kolejne zaskoczenie! Możesz jeść o której godzinie chcesz. Możesz jeść nawet przed samym pójściem spać. Oczywiście, w kontekście aktywności i spalania kalorii lepiej jest jeść więcej w ciągu dnia, dzięki temu nieświadomie będziesz się więcej ruszał. Prosty przykład – jeśli zjesz 2000 kalorii równo rozłożone w ciągu dnia – będziesz miał więcej energii tym samym będziesz bardziej aktywny niż gdy zjesz 1500 kcal przed snem. Wbrew pozorom aktywność w ciągu dnia to bardzo ważny element dbania o sylwetkę, nie chodzi tylko o ilość kroków ale mowę, gestykulację itp. Różnice mogą być znaczne, wbrew pozorom możemy dzięki naszej aktywności spalić nawet 300 kcal więcej a taka ilość w skali miesiąca robi ogromną różnicę. Dlatego też godziny posiłków nie mają dużego znaczenia, jednakże polecam spożywać bardziej obfite posiłki w godzinach porannych. Niewątpliwie będzie to prawidłowy rozkład posiłków w ciągu dnia.

5 posiłków dziennie – Co ile godzin jeść co?

To również zależy od tego ile posiłków jesz. Jeśli jesz 5 posiłków dziennie to spożywanie ich co 3 godziny będzie miało sens. Jeśli jednak jesz tylko 3 posiłki dziennie to odradzam jeść co 3 godziny. Tak samo jak ilość posiłków, również ich częstotliwość nie ma znaczenia w kontekście tempa spalania tkanki tłuszczowej. Przede wszystkim mity dietetyczne odpowiadają, za to że ludzie jedzą określoną ilość posiłków z zegarkiem w ręku. Warto podkreślić, że najlepsza dieta to taka, którą możemy bez problemów trzymać. Tym samym podkreślam – godziny posiłków dostosuj do ich ilości.

Jako trener personalny współpracuje na codzień z dziesiątkami osób i potwierdza. Dostosowanie diety pod swoje preferencje jest najlepszym sposobem dbania o sylwetkę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *