Ćwiczenia na łydki. Dowiedz się jak wzmocnić mięśnie łydek

Ćwiczenia na łydki. Dowiedz się jak wzmocnić mięśnie łydek

Łydki to partia mięśniowa, której prawdopodobnie poświęcamy najmniej uwagi. Mało, kto zdaje sobie sprawę, że rozwój łydek jest analogiczny jak innych grup mięśniowych. Bezsprzecznie problem z ich rozbudową leży w braku konsekwencji i odpowiedniej objętości treningowej.

Anatomia podudzia (mięśni łydek)

Mięśnie łydki to grupa tylnej mięśni goleni, składająca się z trzech mięśni: mięśnia brzuchatego łydki, mięśnia płaszczkowatego i mięśnia podeszwowego. Mięśnie te są nieodłącznym elementem naszego ciała, mają kluczowe znaczenie dla naszej mobilności oraz umożliwiają nam prawidłowe funkcjonowanie. 

  • Mięsień brzuchaty łydki to mięsień dwugłowy, który posiada głowę boczną oraz przyśrodkową.
  • Pod mięśniem brzuchatym znajduje się mięsień pliszkowaty, który ze względu na swój kształt przypominający rybę plaszkę. Swój początek ma na górnej części kości strzałkowej.

Mięśnie łydki pełnią wiele ważnych funkcji w naszym ciele. Są silnym zginaczem podeszwowym stopy oraz częściowym zginaczem stawu kolanowego, co umożliwia nam poruszanie się, bieganie i skakanie. Każdy z mięśni tworzących łydkę różni się pod względem morfologii i struktury, jednak każdy z nich pełni ważną rolę w funkcjonowaniu naszego organizmu. Na przykład, mięsień płaszczkowaty jest bardziej zaangażowany w utrzymanie pozycji stojącej i umożliwia nam stabilne stanie na jednej nodze.

Trening łydek - podstawy

Ważnym elementem funkcjonowania mięśni łydki jest ich regularne rozciąganie, co przeciwdziała kontuzjom i bólom mięśniowym. Warto zadbać o odpowiednią dbałość o nasze mięśnie, aby zapewnić sobie zdrowie i dobre samopoczucie całego ciała.

Trening łydek – o tym musisz wiedzieć

Łydki to partia mięśniowa, której prawdopodobnie poświęcamy najmniej uwagi. Mało, kto zdaje sobie sprawę, że rozwój łydek jest analogiczny jak innych grup mięśniowych. Bez sprzecznie problem z ich rozbudową leży w braku konsekwencji i odpowiedniej objętości treningowej. W kwestii genetyki jest tak samo jak w przypadku bicepsów czy klatki piersiowej.

Oczywiście możemy mieć lepsze lub gorsze predyspozycje co nie znaczy, że nie będziemy robić postępów. Prawdą jest, że niektórzy mają rozbudowane łydki sami z siebie i przez pryzmat tego twierdzimy, że do łydek trzeba mieć „gen”. Konsekwentna praca zaprocentuje rozbudową mięśni łydek nawet jeśli obecnie wyglądają jak patyki.

W odróżnieniu od przedramion mięśnie łydek nie zaangażowane podczas innych ćwiczeń i nie rosną samoistnie, przy treningu ud nie wykonują one wystarczająco dużej pracy która by przekłada się na adaptacje treningowe i hipertrofię. Robiąc przysiady czy wykroki łydek nie zbudujemy. 

Skuteczne ćwiczenia na łydki na siłowni

Trening mięśni łydek wiele nie różni się od pozostałych grup mięśniowych. W odróżnieniu od innych grup mięśniowych wszystkie serie należy wykonywać do załamania mięśniowego, ponieważ łydki są bardzo wytrzymałe. Pozostałe markery jak objętość treningowa czy ilość serii roboczych będą niezmienne. Oczywiście każde ćwiczenie możemy wykonywać w wielu wariacjach, jednonóż, na maszynie, ze sztanga czy hantlami. Ćwiczenia te pozwolą rozciągnąć włókna mięśni łydek i je systematycznie wzmacniać.

Możemy wyróżnić 3 podstawowe ćwiczenia na mięśnie łydek. Zobacz jak efektywnie ćwiczyć łydki:

Trening łydek - wspięcia na palce stojąc

Wspięcia na palce stojąc – ćwiczenie które pozwala na operowanie dużymi ciężarami, podczas jego wykonywania mocniej zaangażowany jest mięsień płaszczkowaty. Stajemy na palcach i podnosimy pięty do góry. Pamiętaj o tym, aby nie zaczynać od największych ciężarów, tylko systematycznie wzmacniać włókna mięśniowe i zwiększać intensywność treningu.

Trening łydek - wspięcia na palce siedząc

Wspięcia na palce siedząc. Przede wszystkim podczas wykonywania tego rodzaju spięć najmocniej zaangażowany jest mięsień brzuchaty łydki. Godny uwagi jest fakt, że procentowe obciążenie poszczególnych głów zależy od ustawienia stóp. Ćwiczenie to pozwoli zwiększyć objętość mięśni i sprawić, że będą smukłe i ładnie podkreślone.

Ośle wspięcia – są to wspięcia na palce ze zgiętym stawem biodrowym ale na wyprostowanym stawie kolanowym.

Wszystkie z opisanych ćwiczeń polecam robić na podeście po to by w pełni zaangażować nasze mięśnie i pracować w pełnym zakresie ruchu. Zastanawiasz się jak wykonywać ćwiczenia na łydki w domu? Nic trudnego, powyższe ćwiczenia można wykonywać z wykorzystaniem ciężaru własnego ciała. Skutecznym urządzeniem jest popularny step, który imituje schody. Pozwoli Ci to szybko wyszczuplić i poprawić wygląd łydek.

Rada trenera personalnego

Jeśli chcemy mieć muskularne łydki musimy przygotować się na systematyczną pracę i poważnie traktować trening tej grupy mięśniowej. Słaba muskulatura naszych łydek wynika z tego, że olewaczo podchodzimy do tematu . Bezpodstawnie zrzucamy wszystko na genetykę. Niewątpliwie jeśli nie mielibyśmy umięśnionych bicepsów to nie usprawiedliwialibyśmy się kiepskimi predyspozycjami tylko szukali sposobu na poprawę tej partii. W przypadku łydek zazwyczaj olewamy tematy bo nie mamy genetyki.