Jest to rodzaj diety białkowej w której bazujemy głównie na produktach proteinowych z jednoczesnym, drastycznym ograniczeniem węglowodanów i tłuszczy. Cały proces podzielony jest na 4 fazy i został stworzony przez doktora Pierre Dukana. Pierwszy etap to faza uderzeniowa po którym następuje włączenie do jadłospisu warzyw (nie codziennie). Tak zwana faza naprzemienna, uwzględnienie węglowodanów złożonych i tłuszczy następuje dopiero podczas kolejnego etapu czyli utrwalenia.


Po ukończeniu którego wchodzimy w fazę optymalizacji, w czasie której sukcesywnie zwiększamy kaloryke oraz podaż makroskładników w celu przyzwyczajenia organizmu do zbilansowanej diety. Ostatni etap można nazwać reverse diet ponieważ prowadzi do rozkręcenia metabolizmu i zwiększenia beztłuszczowej masy ciała po okresie odchudzania. W czasie diety dukana z pewnością w naszym jadłospisie będą dominowały produkty bogate w białko.


Do nich zaliczamy wszelkiego rodzaju chude mięsa (pierś z kurczaka, indyk, wołowina, wieprzowina, cielęcina), produkty mleczne(twarogi, sery niskotłuszczowe, jogurty wysoko białkowe, odżywka białkowa), białka jaj lub soja.


Wady Diety Dukana

W przypadku jadłospisu wpisującego się w kanon diety dukana ciężko jednoznacznie zdiagnozować wady i zalety, ponieważ każdy jej etap posiada inną charakterystykę. Niewątpliwie bardzo dużo osób odchudza się stosując wyłącznie ten rodzaj diety. Posiadając świetny efekty nawet bez dodatkowej aktywności w postaci treningu. Wbrew pozorom dieta dukana jest monotonna tylko w początkowej fazie. Wraz z wkraczaniem na kolejne etapy staje się ona coraz bardziej urozmaicona.


Zalety Diet Dukana

Szybka utrata masy ciała będzie największym plusem tego rodzaju jadłospisu. Dzięki dużej ilości białka w diecie dukana, proces odchudzania nie wpływa negatywnie na naszą masę mięśniową(jeśli uwzględnimy odpowiedni trening oporowy).  To czy owy protokół jest dla nas dobry będzie zależało od tego w jakiej sytuacji się obecnie znajdujemy.

Opinia trenera personalnego

Uważam, że dieta dukana jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób otyłych. Jednakże nie przekonuje mnie faza uderzeniowa – nie jestem zwolennikiem zupełnej eliminacji danego składnika odżywczego. Ponadto ten etap może rodzić problemy gastryczne w wyniku niskiej ilości błonnika pokarmowego.


Jak każdy odchudzający protokół dietetyczny tak samo dieta dukana nie będzie odpowiednia dla wszystkich. Uważam, że osoby wytrenowane lub nie borykające się z dużą nadwagą powinny redukować masę ciała w inny sposób. Pierre Dukan przygotował schemat żywienia odpowiedni dla osób, które mają duże problemy z nadwagą i raczej niewiele wspólnego ze sportem. Jeśli weźmiemy pod uwagę te wytyczne i sztywno będziemy się trzymać założeń i faz diety dukana to przyniesie ona zamierzone korzyści i nie odbije się negatywnie na zdrowiu.


Niestety wiele osób stosuje jedynie fazę uderzeniową, w trakcie której utrata masy ciała jest największa. Jest to błędem, ponieważ tak drastyczny jadłospis nie wpływa pozytywnie na nasze zdrowie. Prowadzi do efektu jojo jeśli nie zastosujemy się do wszystkich 4 etapów diety dukana.