Ćwiczenia z kettlebell – jak używać, poradnik dla początkujących

wyciskanie kettlebell nad glowe

[toc]

Kettlebell to przyrząd do ćwiczeń, który z wyglądu przypomina kulę armatnią z zamontowanym u góry uchwytem. Umożliwia on wykonywanie przeróżnych ćwiczeń siłowych i wytrzymałościowych. Jest to wielofunkcyjny sprzęt, za pomocą którego można rozwijać i wzmacniać wszystkie partie mięśni.

Trening z kettlebells zapewnia szybsze spalanie tkanki tłuszczowej, wpływa na poprawę kondycji i doskonale sprawdza się przy budowie masy mięśniowej. 

Trening z kettlebell daje wiele korzyści

Ćwiczenia z kettlebells to doskonały sposób na zadbanie o zdrowie, kondycję i dobre samopoczucie. Wzmacniają one nie tylko wszystkie partie mięśni, ale również stabilizację centralną. Podczas treningu wzmocnieniu ulegają również ścięgna oraz stawy, dzięki czemu możliwe jest zapobieganie powstawaniu kontuzji.

ćwiczenia z kettlebell wyrzut do przodu
Swing z kettlebell

Kettlebell pomagają wzmocnić i ujędrnić sylwetkę, a także znacząco poprawić wytrzymałość ciała. Odpowiednio dobrane ćwiczenia z kettlebell mogą okazać się dużo efektywniejsze w tym aspekcie niż klasyczne treningi siłowe i dodatkowo zwiększają wydolność sercowo-naczyniową. Intensywny trening kettlebells skutkuje szybkim spalaniem tkanki tłuszczowej, przez co zapewnia widoczne efekty odchudzania.

Inną zaletą takich ćwiczeń jest poprawa siły uchwytu, a w szczególności wzmocnienie mięśni przedramienia. Kettlebell ćwiczenia budują nie tylko siłę mięśni, ale również poprawiają gibkość, koordynację ruchową oraz świadomość własnego ciała. Regularne treningi pomagają obniżyć poziom stresu i poprzez uwalnianie endorfin korzystnie wpływają na zdrowie psychiczne. 

Pamiętaj o kilku podstawowych rzeczach, czyli od czego zacząć ćwiczenia

Kettlebells, jak każdy sprzęt do ćwiczeń musi być prawidłowo dopasowany i poprawnie wykorzystywany, aby mógł przynieść pożądane efekty. Bezpieczeństwo to podstawa. Przed zakupem sprzętu lub rozpoczęciem treningu na siłowni należy dopasować zarówno wagę, jak i rodzaj kettlebell do indywidualnych potrzeb.

Początkowo warto zdecydować się na nieco lżejszy odważnik i dopiero z czasem zwiększać ciężar. Kettle trening ze zbyt ciężkim sprzętem może skutkować brakiem swobody ruchów, co przekłada się na niedokładność w wykonywaniu ćwiczeń i złą technikę, natomiast zbyt lekkie kettle nie przyniosą szczególnych efektów.

Dodatkowo w zależności od wykonywanych ćwiczeń należy wybrać odpowiedni rodzaj kettlebell. Każdy sprzęt być może być wyprofilowany nieco inaczej może mieć inną średnicę uchwytu, a niektóre są zaprojektowane do trzymania oburącz.

Ćwiczenia z kettlebell

W przypadku każdego rodzaju kettle należy pamiętać o prawidłowym ułożeniu palców na uchwycie. Będzie ono różnić się w zależności od ćwiczenia oraz ruchu, jaki należy wykonać. Nieprawidłowe ułożenie palców może skutkować przeciążeniami i kontuzjami. Kontuzji można się również nabawić, nie wykonując ćwiczeń rozgrzewających przed treningiem.

Dzięki rozgrzewce, która poprawia krążenie krwi, mięśnie stają się sprawniejsze i elastyczniejsze, przez co ryzyko wszelkich kontuzji znacząco spada. Rozgrzewka powinna angażować wszystkie partie mięśni i trwać minimum 10 minut. 

Ćwiczenia z kettlebell, od czego warto zacząć

Istnieje wiele ćwiczeń, które doskonale sprawdzają się dla początkujących lub też osób, które są nieco znudzone klasycznym treningiem siłowym. Z wykorzystaniem kettlebells trening może być bardziej urozmaicony i ekscytujący. Oto kilka ćwiczeń kettlebell dla początkujących, od których warto zacząć. Trening kettlebell rozpiska:

Swing – wymachy do przodu

Ćwiczenie należy rozpocząć od chwycenia kettlebell oburącz i stanięcia w rozkroku. Następnie lekko uginając kolana, należy pochylić miednicę do przodu, przy zachowaniu prostych pleców. Z takiej pozycji należy wyprowadzać opanowane wymachy, prostując przy tym biodra i spinając pośladki. Jest to doskonałe ćwiczenie na mięśnie pośladkowe i biodrowo-lędźwiowe. 

Snatch – wypchnięcie ponad bark

Dzięki temu ćwiczeniu możliwe jest wzmocnienie mięśni uda, brzucha oraz ramion. Do jego wykonania konieczne będą dwa jednakowe kettlebells. Ćwiczenie należy rozpocząć od podobnej pozycji nóg i bioder jak w przypadku swingu. Ruch polega na wypchnięciu odważników ponad barki przy jednoczesnym wyprostowaniu nóg, tułowia i napięciu mięśni pośladków, uda oraz brzucha. 

Press – wyciskanie kettlebell jedną ręką

Wyciskanie żołnierskie kettlebell to świetne ćwiczenie na mięśnie barków. W tym ćwiczeniu bardzo ważne jest prawidłowe trzymanie kettlebell. Jego rączka powinna przecinać dłoń na skos, a nadgarstek musi cały czas pozostać prosty. Trzymając kettle w ten sposób, należy wykonać ruch w lini prostej, wyciskając odważnik jedną ręką nad głowę. Konieczne jest napięcie brzucha i pośladków oraz zablokowanie nóg w kolanach. 

Squat – przysiad z kettlebell

Kettlebell trening dla początkujących nie może odbyć się bez przysiadu. To doskonałe ćwiczenie na dolne partie ciała, a dzięki dodaniu obciążenia w postaci kettlebell, ćwiczenie jest dużo efektywniejsze. Przysiad należy wykonać, trzymając odważnik oburącz na wysokości klatki piersiowej oraz pilnując, aby kolana nie zapadały się do środka. 

moblizacja bioder z kettlebell
Przysiad z kettlebell

Profesjonalny trening z kettlebell

Trening kettlebell to idealne urozmaicenie zarówno amatorskich, jak i  profesjonalnych ćwiczeń. Niektóre zaawansowane techniki treningowe, powinny być wykonywane pod okiem doświadczonych trenerów, którzy pilnują poprawności wykonywanych ćwiczeń.

Zobacz: profesjonalny trening z kettlebel z trenerem personalnym.

Dzięki temu treningi są szczególnie efektywne, a ryzyko kontuzji jest niewielkie. Z tego powodu warto umówić się na kilka sesji treningowych, podczas których wykwalifikowany instruktor dopasuje rodzaj ćwiczeń oraz ich trudność do indywidualnych potrzeb trenującego. Z dobrze ułożonym planem treningu kettlebell efekty pojawiają się stosunkowo szybko.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *