Warszawa
Warszawa

Stolica Polski i województwa mazowieckiego, będąca jednocześnie największym miastem tego kraju. Położona nad Wisłą w rejonie Mazowsze. Zamieszkiwana przez blisko 1,8 mln osób. Nazwa miast pochodzi od imienia Warcisław lub Wrocisław, na podstawie wzmianek historycznych możemy stwierdzić, że początkowo nazwa brzmiała Warszewa lub Warszowa, obecna nazwa “Warszawa” ukształtowała się dzięki mazowieckiemu dialektowi. Do Korony Królestwa Polskiego Warszawa została włączona dopiero w roku 1526.  W Warszawie swoje siedziby mają główne instytucje państwa polskiego a swoje filie posiadają największe międzynarodowe korporacje i firmy. Prawa miejskie otrzymała w XIII wieku, od 1569 roku w Warszawie od zaczęły odbywać się obrady sejmu Rzeczypospolitej oraz przeniesiono króla wraz z dworem i urzędami centralnymi, jednak formalnie stolicą Polski Warszawa stała się dopiero w 1918 roku.

Powierzchnia Warszawy wynosi 517,24 km² a gęstość zaludnienia to 3412 osób na kilometr kwadratowy. Zabytkowa architektura miasta zachowała się, tylko w niewielkim stopniu w wyniku wojennych zniszczeń, rekonstrukcja warszawskiego Starego Miasta dokonana w oku 1980 została wpisana na listę światowego dziedzictw UNESCO. Ciekawy jest fakt, że Warszawa to jedyne miasto w Polsce, którego ustrój określa tzw. ustawa warszawska, w myśl, której Warszawa jest gminą mającą status miasta na prawach powiatu.

Charakterystyka

Jest to jedyne miasto w Polsce, gdzie będziemy mogli skorzystać z metra, obecnie funkcjonują 2 linie, warszawskiego metra. Początki budowy warszawskiego metra, dokładnie jego pierwszej linii sięgają 1983 roku, koniec prac nastąpił w 2008 roku. Druga linia warszawskiego metra została oddana do użytku 8 marca 2015 roku.

Warszawa jest nie tylko najludniejszym miastem polski, ale też najbogatszy. Warto podkreślić średnia zarobków przeciętnego Warszawiaka jest zdecydowanie wyższa niż średnia zarobków mieszkańców innych polskich miast. Należy podkreślić, że Warszawa, to centrum biznesowe Polski. Szacuje się, że w ciągu dnia w mieście przebywa nawet 2,5 mln osób. Oczywiście jest to związane z tym, że miejsce pracy w stolicy posiadają mieszkańcy podwarszawskich miejscowości oraz osoby na stałe zamieszkałe w Łodzi czy Radmoiu. Symbolem Warszawy jest Syrenka(pół kobieta, pół ryba), której symbol znajdziemy na herbie miasta. Warto zaznaczyć, że Warszawa posiada najlepszą w Polsce komunikację miejską, która oprócz metra obejmuje, koleje podmiejskie, tramwaje(pierwszy konny tramwaj powstał w Warszawie w  1866 roku) oraz autobusy ZTM, dzięki czemu mieszkańcy miasta stołecznego mogą w bardzo szybki sposób przemieszczać się na tak dużym terenie.  

Porty lotnicze w Warszawie

Ponadto w okolicach Warszawy znajdują się 3 lotniska: Chopina – największy port lotniczy w Polsce składający się z 2 terminali, oddalony 8 km od centrum miasta, Lotnisko w Modlinie oddalone 36 km od centrum Warszawy, będące drugim portem lotniczym dla stolicy oraz najmniejsze Lotnisko w Babicach z którego korzysta Aeroklub Warszawski oraz właściciele prywatnych samolotów i śmigłowców. W Warszawie funkcjonuje bardzo mocno rozwinięty system rowerów miejskich.W stolicy występuje bardzo niski stopnień bezrobocia, ponieważ wynosi zaledwie 2%.Miasto jest bardzo ważnym ośrodkiem naukowym na mapie Polski, ponieważ znajdują się tu jedne z najlepszych uczelni w kraju są to min:

 • Uniwersytet Warszawski
 • Politechnika Warszawska
 • Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie
 • Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina
 • Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
 • Szkoła Główna Handlowa w Warszawie
 • Wojskowa Akademia Techniczna im. Jarosława Dąbrowskiego w Warszawie
 • Warszawski Uniwersytet Medyczny
 • Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie

Warszawa składa się z 18 dzielnic, co określa odrębna ustawa, po lewej stronie Wisły znajdują się

 • Bielany
 • Bemowo
 • Żoliborz
 • Wola
 • Śródmieście
 • Ochota
 • Włochy
 • Ursus
 • Mokotów
 • Ursynów
 • Wilanów

Natomiast po prawej stronie Wisły znajdziemy

 • Białołęka
 • Rembertów
 • Wesoła
 • Wawer
 • Targówek
 • Praga Północ
 • Praga Południe

Biznes i Przemysł

Budżet miasta wynosi blisko 15 mld złotych rocznie, w samym roku 2015 odnotowano nadwyżkę budżetową w wysokości 1,5 mld złotych. Na tak dobre wyniki Warszawy ma wpływ to, że stolica jest drugim po Krakowie największym centrum nowoczesnych usług biznesowych. Zatrudnienie w tym sektorze znajduje ponad 42 tysiące warszawiaków. Oprócz tego w Warszawie działa wiele centrów badawczo-rozwojowych np. Samsunga. Bardzo dobra komunikacja wewnątrz miasta oraz z resztą kraju wpływa na to, że właśnie w Warszawie bardzo wiele zagranicznych korporacji posiada swoje polskie przedstawicielstwa, najwięcej tego typu firm ulokowane jest w biznesowej części miasta za którą należy uznać, Mokotów i okolice tak zwanego Mordoru, Wolę oraz Centrum.

W mieście stołecznym prężnie rozwija się również przemysł. Swoje fabryki w Warszawie posiadają min. Coca-cola,  Procter & Gamble czy Polpharma. W stolicy zatrudnienie znajdzie wielu specjalistów z branży IT ponieważ to właśnie tutaj swoje przedstawicielstwa ma Google czy Microsoft. Jeśli chodzi o rynek komunikacyjny to właśnie tutaj swoje centra posiada T-Mobile, Play czy Orange. W Warszawie znajdują się główne siedziby banków np. BNP Paribas, Santander a także centrum logistyczne Mercedes-bezn Polska.

Niewątpliwie wysokie zyski miasta oraz inwestowanie ich w wizerunek miasta oraz kampanie promocyjne, przyczyniły się do tego, że Warszawa ma najsilniejszą w Polsce markę pod względem wizerunkowym. Kampanie społeczna “zakochaj się w Warszawie” jest najbardziej rozpoznawalną promocją lokalną w kraju. 

Warto wspomnieć, że warszawski rynek biurowy jest największy w Polsce, i wynosi ponad 5 mln metrów kwadratowych.

Życie kulturalne i rozrywka w Warszawie

W stolicy znajduje się około 30 funkcjonujących teatrów, w tym przede wszystkim Teatr Narodowy oraz Teatr Wielki – Opera Narodowa a także Studio Buffo, Teatr 6 piętro czy Och-Teatr. Z ważniejszych instytucji kulturalno-rozrywkowych należy wymienić Filharmonię Narodową. W tym miejscu nie sposób nie wspomnieć o warszawskich kinach. Niewątpliwie obecnie rynek zdominowany jest przez Multikino oraz Cinema City. Jednakże warto podkreślić, że w 1939 roku w Warszawie funkcjonowało aż 54 kina i sale kinowe.  Pomimo hegemonii 2 największych operatorów w Warszawie. Ostały się takie kina jak Kinoteka czy Kino Wisła, Apolonia, Alchemia, które pozwalają poczuć klimat danej kinematografii. Ponadto w Warszawie znajdziemy największe w Polsce Galerie Handlowe takie jak Złote Tarasy, Galeria Mokotów, Arkadia, Sadyb Best Mall, gdzie pracę znajdzie bardzo wiele osób.

W Warszawie znajdziemy liczne Galerie i Muzea. Do najbardziej rozpoznawalnych zaliczane są Muzeum Narodowe, Muzeum Powstania Warszawskiego, Zachęta i Zamek Ujazdowski. Bardzo ważnym i rozpoznawalnym przedsięwzięciem a jednocześnie iprezą masową jest odbywająca się cyklicznie w Warszawie noc muzeów. Pod czas której wstęp do obiektów kulturalnych jest darmowy przez całą noc.

Zabytki

W Stolicy znajduje się blisko 1300 zabytków wpisanych do oficjalnego rejestru. Rekonstrukcja Starego Miasta, jego układ urbanistyczny w 1980 zostało wpisane na listę Światowego dziedzictw UNESCO. Do najważniejszych warszawskich zabytków należy zaliczyć Zamek Królewski wraz z Placem Zamkowym, Trakt Królewski, Oś Saską będącą przykładem architektury barokowej oraz Plac Teatralny z budowlami z okresu klasycystycznego. Ponadto wiele zabytków znajduje się poza centrum Warszawy min. na Ursynowie, Mokotowie czy Wilanowie.

Sport i Rekreacja

Warszawa może poszczycić się bardzo pokaźną ilością obiektów sportowych. Największy z nich jest oczywiście Stadion Narodowy a także mniejsze obiekty jak Hala Torwar czy Stadion Wojska Polskiego. W Stolicy najbardziej rozpoznawalnymi klubami sportowymi są Legia Warszawa oraz Polonia Warszawa. Największe cykliczne imprezy sportowe odbywające się w Warszawie to min. mecze polskiej reprezentacji piłki nożnej, Tour de Pologne czy Półmaraton Warszawski. Do tego w stolicy znajdują się liczne baseny oraz mniejsze hale sportowe. Jedną z bardziej rozpoznawalnych organizacji sportowych w stolicy jest Warszawskie Towarzystwo Wioślarskie założone w 1878 roku. Właśnie z tego miast pochodzi bardzo wielu czołowych polskich sportowców.

Rynek Fitness w Warszawie

Z racji tego, że warszawiacy mogą pochwalić się wyższym statusem finansowym. Niewątpliwie branża fitness w stolicy rozwija się znacznie lepiej niż w innych polskich miastach. Mieszkańcy Warszawy bardzo mocno dbają o swoją formę, zdrowie i wygląd. Ponieważ są świadomi jak bardzo pozytywny wpływ mają te aspekty na ich życie. Dzięki temu rynek treningów personalnych w stolicy ma się bardzo dobrze. Jak wielokrotnie pisałem takie zjawisko ma swoje plusy i minusy. Uwolnienie zawodu trenera personalnego doprowadziło do tego, że trenerem osobistym może być obecnie każdy, nawet nie posiadając elementarnej wiedzy. Z tego też względu znalezienie w Warszawie trenera osobistego, który faktycznie będzie w stanie nam pomóc nie jest łatwe. Oczywiście bardzo dużym plusem takiego stanu, rzeczy jest to, że w Warszawie jest wielu świetnych specjalistów w dziedzinie treningu personalnego.

Tak duże zainteresowanie ze strony warszawiaków branżą fitness doprowadziło do tego, że w stolicy przypada największa w Polsce ilość siłowni na kilometr kwadratowy. Wiele zagranicznych sieci takich jak np. CityFit decyduje się inwestować w otwieranie siłowni w Warszawie.

Lasy i Tereny zialone

W granicach miasta stołecznego znajduje się 7200 ha lasów stanowiących 14% powierzchni miasta. Ponadto w bezpośrednim sąsiedztwie miasta znajduje się Puszcza Kampinowska z Kampinowskim Parkiem Narodowym. Jest to jedyny taki przypadek w Polsce. W Warszawie zajdziemy blisko 90 parków miejskich. Największe z nich to Park Natoliński, Pole Mokotowskie oraz Park Marszałka Edward Rydza Śmigłego.  Łączna powierzchnia tego typu obiektów wynosi