Trening siłowy kobiet – Czy kobiety powinni trenować siłowo?

Czy kobiety powinny trenować siłowo?

Czy kobiety powinny trenować siłowo? Jakie są wady i zalety treningu siłowy kobiet ?- na to pytanie postaram się odpowiedzieć w poniższym artykule. Niestety na warszawskich siłowniach możemy zaobserwować, że zazwyczaj panie boją się ćwiczyć z obciążeniem. Przez co machają na prawo i lewo malutkimi ciężarkami licząc, że w magiczny sposób wpłynie to na ujędrnienie ich sylwetki dzięki czemu będą wyglądać jak modelki z instagrama.

Czy kobiety powinny trenować siłowo?

Prawda jest niestety inna i nie wystarczy „jeść zdrowo” i „chodzić na siłownie” żeby wyglądać dobrze. Dobry trener personalny zadba o to, żebyście ćwiczyły na odpowiednich ciężarach a nie tylko robiły 20-30 ruchów aż się zmęczycie. Bo nie każdy trening ma prowadzić do upadku mięśniowego i potwornego zmęczenia, a nawet co do zasady nie powinien.

Największym błędem jaki popełniają panie podczas swoich treningów jest strach przed obciążeniem  i ćwiczenie na zbyt małych ciężarach. Niestety zbyt mały procent ciężaru maksymalnego za który zazwyczaj panie się biorą na siłowni, nie warunkuje adaptacji. Przez to nie osiągają one zamierzonych efektów.  Robienie przysiadów na odwróconym bosu bez obciążenia nie doprowadzi do zaangażowania mięśni głębokich. Niewątpliwie też nie wpłynie jakoś bardzo na stabilizacje centralną.

Prawda jest taka, że aby kształtować kobiecą sylwetkę musimy pracować na odpowiednich obciążeniach. Oczywiście nie chodzi mi tu o treningi do upadku z ciężarem maksymalnym, ale z takim obciążeniem które będzie dla nas ciężkie. Panie zazwyczaj boją się, że jeśli zaczną ćwiczyć z obciążeniem to. Nadmiernie rozbudują sylwetkę i będą wyglądać jak faceci – nic bardziej mylnego. Lub też zrobią sobie krzywdę. W takiej sytuacji najlepiej umówić się z trenerem personalnym na kilka treningów lub pomyśleć o stałej współpracy.

Trening z ciężarami dla Kobiet - czy kobiety powinny trenować siłowo?

Czy treningi siłowe zrobią ze mnie faceta?

Treningi siłowe w przypadku kobiet nie uczynią z nich napakowanych facetów, z przerośniętymi muskułami, zarostem i grubym głosem. Bezwątpienia to tak nie działa. Wręcz przeciwnie panie, które ciężko trenują z obciążeniem, mogą pochwalić się bardzo kobiecymi i ponętnymi kształtami. Ponieważ trening siłowy podkreśla kobiece kształty a nie czyni z kobiet mężczyzn.

Ponadto, należy pamiętać, że dziewczyny których sylwetki podziwiacie i chcecie się do nich upodobnić, trenują z ciężarami. „dziwne ćwiczenia” z małym obciążeniem wykonują zazwyczaj tylko na filmach aby się wyróżnić. Kobiety nie powinny się bać trenować nawet w stricte siłowych zakresach powtórzeń. Jeśli wykonują prawidłowo ćwiczenia to nie poszerzą sobie tali (a wręcz przeciwnie wyszczuplą ją) ani nie będą miały „wielkich barów, grubych nóg i rąk jak kulturyści”.

Jeśli nie wiesz jak zacząć ćwiczyć z dużym obciążeniem i czy na pewno nie staniesz się rosyjską siłaczką gdy zaczniesz zakładać na sztangę trochę więcej. Umów się z trenerem personalnym który pokażę Ci technikę ćwiczeń. Do tego wyłapie i skoryguje błędy oraz przygotuje w pełni spersonalizowany plan treningowy. Trening siłowy tylko i wyłączni spowoduje, że będziecie zdecydowanie bardziej kobiece i sexi a nie napakowane jak faeci.

Trening siłowy dla kobiet

Jak trening siłowy może wpłynąć na waszą sylwetkę:

Wiele z Was zastanawia się czy trening siłowy kobiet ma sens. Prawidłowo wykonane, przysiady, martwe ciągi, mostki biodrowe – ujędrnią, rozbudują i podniosą nasze pośladki. Staną się one powodem do dumy i będą skradać spojrzenia mężczyzn

Ćwiczenia na grzbiet – pięknie wyrzeźbią wasze plecy, dzięki czemu, będziecie świetnie prezentować się w ubraniach „z gołymi plecami”

Ćwiczenie klatki piersiowej z obciążeniem – podniesie i ujędrni nasz biust bez potrzeby korzystania z usług chirurgicznych 

Czy trenując siłowo zrobię sobie krzywdę?

Oczywiście, większy ciężar = większe prawdopodobieństwo kontuzji. Jednakże gdy wykonujemy technicznie ćwiczenia nie dość, że skrajnie minimalizujemy możliwość zrobienia sobie krzywdy. To jeszcze maksymalizujemy efekty związane z danym ćwiczeniem. Niewątpliwie odpowiednio duży ciężar warunkuje adaptacje i proces kształtowania kobiecej sylwetki.

Jeśli nie jesteś pewna swojej techniki lub dopiero zaczynasz koniecznie umów się z trenerem personalnym na kilka sesji, żeby nauczyć się poprawnie ćwiczyć. Trener personalny pokażę Ci jak prawidłowo wykonać ćwiczenie, żeby nie zrobić sobie krzywdy oraz zmaksymalizować efekty.

Jest to najlepsze rozwiązanie nie tylko z perspektywy bezpieczeństwa ale też efektywności naszych treningów. Oczywiście dobrze jest trafić na osobę która się zna na trenowaniu. Jeśli Twój trener personalny na pierwszym spotkaniu każe Ci wskoczyć na odwrócone bosu i robić przysiady lub wymyśla inne dziwne ćwiczenia zamiast wkupić się na fundamentach. To prawdopodobnie jego wiedza jest zerowa i chce cię naciągnąć tylko na kase. Zanim zaufasz jakiemuś trenerowi personalnemu określ ile czasu chcesz ćwiczyć po to by Twój trener mógł przygotować plan działania.

Ponadto trening siłowy pozytywnie wypływa na gospodarkę hormonalną u kobiet dzięki czmeu czują się one zdecydowanie lepiej. Do tego warto podkreślić, że uwzględnianie treningu siłowego podczas redukcji u Pań pozwala utrzymać masę mięśniową, dzięki czemu NEAT jest na wysokim poziomie a waga schodzi liniowo w dół.

Uwzględniając trening siłowy nie dość, że nasza sylwetka jest nieporównywalnie bardziej jędrna i kobieca. To dotego podczas odchudzania to jeszcze możemy pozwolić sobie na więcej kalorii w diecie. Trener personalny powinien zwrócić uwagę na ta zagadnienia i poinformować Was o tym procesie. 

 

3 komentarze do “Trening siłowy kobiet – Czy kobiety powinni trenować siłowo?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *