Jest to dieta wysokowęglowodanowa w której najbardziej znaczącym źródłem energii są węglowodany. Występuje w wielu modyfikacjach i może być stosowana podczas budowania masy mięśniowej oraz redukcji, wszystko warunkuje ilość kalorii. Analogicznie jak w przypadku diety białkowej o high carbie możemy mówić dopiero wtedy gdy węglowodany są głównym makroskładnikami w diecie a nie tylko wtedy gdy jemy ich po prostu stosunkowo dużo.

Charakterystyka

Powyższy schemat żywienia w wersji z wysoka podąża protein jest bardzo chętnie stosowany przez zawodników sportów sylwetkowych. Przez okres mody na „tłuszczówki” taki rozkład makroskładników był bardzo mocno piętnowany, jednak obecnie powrócił do łask i przeżywa swój Renesans. Oczywiście w myśl tego schematu możemy jeść produkty nieprzetworzone lub w systemie iifym. Dobrze speriodyzowana dieta wysokowęglowodanowa (przy uwzględnieniu odpowiedniej ilości protein) wykazuje bardzo duży potencjał anaboliczny. Jest to optymalna dieta dla osób którym zależy na wydolności treningowej, nie tylko w kontekście sylwetkowym. W przypadku high carb staramy się ograniczać podaż tłuszczy, szczególnie kwasów tłuszczowych nasyconych z racji na utrzymanie wysokiej wrażliwości insulinowej, która w przypadku tak dużej podaży ww ma istotne znaczenie. Co do wyboru produktów mamy bardzo duża swobodę od kasz, ryżów, ziemniaków, pieczywa, płatków owsianych  po owoce, pierniczki biszkopty, płatki śniadaniowe czy żelki – jeśli chodzi o źródła ww.

Zalety

  • Wysoki potencjał anaboliczny
  • Wysoka wydajność treningowa
  • Uzupełnione zapasy glikogenu
  • Wysoki indeks sytości oraz objętość posiłków
  • Możliwość spożywania różnorodnych potraw
  • Łatwa do utrzymania przez wegan lub wegetarian

Wady:

  • Niekorzystna dla osób z insulinoopornoscią lub problemami z gospodarką cukrową
  • Możliwe problemy z fodmap – nietolerancja węglowodanów łatwofermenowalnych prowadząca do problemów jelitowych
  • Ryzyko niedoborów w przypadku zbyt małej ilości tłuszczu i białek

Opinia trenera personalnego

Wysoka podaż węglowodanów w diecie świetnie sprawdzi się nie tylko w okresach budowania masy mięśniowej lub redukcji tkanki tłuszczowej ale jest to też idealne rozwiązanie dla zawodników dyscyplin w których liczy się wydolność np. Bieganie, tenis, sporty walki. Przy uwzględnieniu odpowiedniej podaży białka jest to świetna rozwiązanie jeśli naszym celem jest kształtowanie sylwetki zarówno w przypadku kobiet jak i mężczyzn. Zastosowanie tego protokołu u moich podopiecznych skutkuje większymi możliwościami wysiłkowym podczas treningów personalnych. Moim klientom polecam dopasowywanie jadłospisu pod założenia i preferencje, świetnie w tym wypadku sprawdza się aplikacja fitatu.